facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Chceme od evropské diplomacie více služeb pro občany

14 Březen 2012 Tisk PDF

Evropské ambasády (ESVA, Evropská služba pro vnější činnost) stojí členské státy v roce 2012 zhruba půl miliardy EUR (12 miliard Kč). Každý občan unie na ně tedy přispívá 1 eurem ročně. Pro evropskou diplomacii v současnosti pracuje 1667 lidí ve více než 130 zemích světa. Málokdo však ví, co pro něj ESVA dělá a proč vůbec existuje. Lenka Andrýsová a Viktor Paggio žádají, aby evropské ambasády poskytovaly pro občany EU více služeb, včetně těch konzulárních.

Evropské velvyslanectví by tak občanům mohlo pomoci, když na dovolené ztratí pas, nebo je okradou, při přírodních katastrofách, nehodách, závažných onemocněních, či omezení osobní svobody. “Evropská ambasáda by podle mě zvládla pomoci občanům unie v nouzi stejně dobře jako národní velvyslanectví. Prostředky na to má. V letech 2014-2020 má vnější činnost k dispozici 70 miliard EUR. Tímto krokem by EU vyšla vstříc potřebám svých občanů,” říká Lenka Andrýsová, místopředsedkyně Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.

“Evropská konzulární služba by do budoucna měla zaregistrovávat nově narozené občany EU, sňatky uzavřené v zahraničí, nebo ověřovat podpisy a kopie listin. Velmi vhodné by bylo, kdyby i evropská velvyslanectví varovala občany před mimořádnými a krizovými situacemi, jako jsou přírodní katastrofy, sociální nepokoje, šířící se epidemie nebo válečné konflikty, přičemž tato “varování” by mohla být na webových stránkách jednotlivých Delegací Evropské unie vydávána prakticky ihned, protože pro ně, na rozdíl od konzulárních úkonů, není potřeba legislativní předjednání a souhlas členských zemí ,”dodává Viktor Paggio, poslanec a člen Výboru pro evropské otázky. “Evropská velvyslanectví by se podle mě měla starat také o vydávání schengenských víz,” komentuje rozšíření působnosti ESVA Lenka Andrýsová.

K tomuto tématu se vyjadřuje i jeden ze tří úspěšných českých velvyslanců, který vede evropskou ambasádu v Guayaně, s působností také pro Surinam, Trinidad a Tobago, Holandská zámořské země a území a regionální karibské uskupení CARICOM Robert Kopecký. “Zdaleka ne všechny členské státy unie mají zastoupení ve všech zemích světa. Společný konzulát evropských států by proto byl správným krokem s tím, že spolupráce by se každému určitě vyplatila, protože jednotlivé členské země by na společný provoz přispívaly jen část , co platí za své vlastní konzuláty dnes. Jednotné místo pro víza a konzulární služby by navíc podstatně eliminovalo prostor pro rozdílnou interpretaci schengenských pravidel a v důsledku toho i potenciální korupci,” komentuje rozšíření povinností evropských ambasád velvyslanec. Současně však upozorňuje na to, že tomuto rozšíření služeb evropských ambasád předchází řada překážek. “Členské země mají obavy z předání dalších pravomocí v této bezpečnostně citlivé oblasti,” říká.

Možnost vydávání schengenských víz evropskou ambasádou by přiblížila služby i těm, kteří chtějí země EU navštívit. V Guayaně, kde je evropská ambasáda, ale není tam ambasáda ani jednoho státu Schengenu, dnes lidé vízum do schengenského prostoru jednoduše nedostanou. “V Guayaně má ambasádu jediná členská země, a to Velká Británie, takže nejsme schopni schengenská víza pro žadatele vydávat vůbec,” přibližuje situaci velvyslanec Robert Kopecký.

V případě, že by došlo k rozšíření služeb evropské ambasády o konzulární služby, národní zastupitelské úřady a ministerstva zahraničí by měly volnější ruce např. k silnějšímu prosazování ekonomických zájmů své země. Diplomaté by se ve svém čím dál tím omezenějším počtu mohli více soustředit na to, aby do své země přivedli více obchodů, či pracovních míst a věnovali klasickým diplomatickým aktivitám jako je prezentace jejich země či politický monitoring ,” popisuje poslankyně Andrýsová další výhodu spolupráce v konzulární oblasti.

Evropskou službu pro vnější činnost (The European External Action Service – EEAS) vytvořila Lisabonská smlouva. Vede ji vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku baronka Ashton. Zatímním úkolem ESVA je učinit zahraniční politiku Evropské unie více koherentní a tím posílit její pozici v mezinárodním prostředí.

Česká republika od počátku vzniku ESVA sleduje podmínky pro uplatnění diplomatů z členských států v rámci této služby a prosazuje do ní své občany, kterých dnes v ESVA pracuje celkem 17. Diplomaté ČR zatím získali pozice vedoucích delegací EU v Guayaně, s působností pro dalších 9 zemí, v Iráku a Súdánu. Jsou jimi velvyslanec Robert Kopecký, Tomáš Uličný, či velvyslankyně Jana Hybášková. Dále dva Češi působí jako zástupci vedoucích v Indii a Nikaragui. Třem Čechům se podařilo obsadit vyšší místa v ESVA. Na dalších šesti místech na delegacích a třech v ústředí v Bruselu pak působí čeští občané vyslaní Českou republikou.

Zdroj čísel:Rozpočet ESVA a počet zaměstnanců- online pdf dokument, oddíl X, str. 503 ZDE

 
Joomla SEO powered by JoomSEF