facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Držím vám palce, poslanci

03 Listopad 2013 Tisk PDF

Když jsme v létě roku 2010 vyjednávali jako noví poslanci koaliční smlouvu, mohli jsme prosadit více pozitivních změn. Ale to za jedné podmínky. Museli bychom mít hned na začátku informace, se kterými jsme naše mandáty opouštěli. Ve sněmovně i tentokrát zasednou desítky nováčků. I pro ně jsem se rozhodla sepsat seznam dílčích opatření, které by nám pomohly zlevnit provoz státu.

Lehce, rychle a zběsile

Vláda by mohla provést superrychlé úspory, které ukáží, že to vláda s omezováním zbytečného plýtvání myslí vážně. Seznam těchto úsporných opatření jsem přeposlala i premiérovi Jiřímu Rusnokovi. Zajímá Vás výsledek? Nic moc. Ministři ale nadmíru vynikali v originalitě při zdůvodňování, proč jednotlivé kroky nelze provést. Čtěte pozorně, jak Ministerstvo vnitra obhajovalo zachování státní cukrárny: "Proč bychom zákusky kupovali? Když si třeba špičku vyrobíme vlastními silami, tak to je podstatně levnější”…  Jenže podle této logiky by měl stát vyrábět i jogurty, rohlíky a lyže pro všech 413 892 státem placených zaměstnanců. No, nevyjde to levněji? A nepřipomíná takový postoj tak trochu program KSČM?

TOP 5 z bleskových úspor pro budoucí vládu

  1. Zrušit Cukrárnu Ministerstva vnitra na Pankráci, Autoškolu Ministerstva vnitra a omezit tisk státních časopisů. Namísto tištěných časopisů jako kupříkladu Archivní časopis, Kriminalistika, Policista, Sborník archivních prací, Správní právo, 112, eGON News a Veřejná správa raději rozesílejme elektronické newslettery.

  2. Zrušit cestovní kancelář Volareza, která je v kompetenci Ministerstva obrany. Příspěvky na rekreaci dejme vojákům raději rovnou jako součást platu.

  3. Zrušit Tiskárnu Ministerstva vnitra. Volební lístky nám stejně tiskne firma Moraviapress, která se stará i o distribuci částek Sbírky zákonů. Když platíme soukromé tiskárně stovky miliónů za tisk volebních lístků, proč mít i státní, které platíme ročně dotaci 25 miliónů?

  4. Sjednocovat loga úřadů. Jedna země, jedno logo. Vláda by měla vyhlásit stop stav pro nová loga ministerstev. Česku stačí pouze jedno logo.

  5. Zařadit Centrum sportu Ministerstva vnitra pod MŠMT. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nemá tělovýchovu v názvu přeci jen tak.

Krok za krokem k menšímu a úspornějšímu státu

Budoucí vláda může ve spolupráci s parlamentem prosadit i tato ůsporná opatření:

  1. Omezit výdaje na reklamu státu a státních podniků. Potřebuje Ministerstvo vnitra reklamu na propagaci zlepšení fungování veřejné správy v televizi? Mrkněte na reklamu zde, která nás stála 1 165 000,00 Kč bez DPH. Víte, že si státní podniky jako České dráhy, Česká pošta, Lesy České republiky objednávají reklamu za milióny? Odmítají však částky kvůli obchodnímu tajemství zveřejnit. Vláda by se měla postarat o to, aby žadný takový výdaj na inzerci nebyl tajný.

  2. Zrušit Vinařský fond. Proč by stát měl dotovat reklamu na víno? Proč ne na pivo? Legislativní znění zákona je už připraveno. Ráda znění zájemcům zašlu.

  3. Dotahovat úspory ve veřejné správě pomocí e-governmentu. Česko za miliardy korun zavedlo základní registry a datové schránky. Bohužel ale neumí vynucovat úspory, které ze zavedení těchto nástrojů vyplývají. Nešetříme, přitom podmínky pro to jsou. Stát může pokročit v elektronizaci různých formulářů a dokončit tzv. mapu veřejné správy, která nám pomůže rušit agendy a zbytečné úřady.

  4. Zadat analýzu státních podniků a majetkových účastí státu. Stát vlastní podíly ve firmách vyrábějících chladicí zařízení, radiátory, mléčné produkty, sklo, ale i hotel Thermal, či HotelInvest, a.s. Kompletní seznam všech majetkových účastí neexistuje. Potřebujeme analýzu jejich tržní hodnoty, ziskovosti atd. Ty podíly a firmy, co s veřejným zájmem nemají nic společného, bychom měli prodat.

  5. Provést úspory a zlepšení v Poslanecké sněmovně. Jedná se především o  úspory při nákupu licencí právních systémů, o zrušení ubytovacích rekreačních zařízení v Harrachově a Lipnici,  o zavedení pořádného rozklikávacího rozpočtu a o sníženi příspěvku na platby za telefony o 50 %. Poslanci by také měli dohlédnout na to, aby na webu visel závěrečný účet sněmovny, který tam podle zákona o rozpočtových pravidlech má být.

  6. Schválit vypracovaný návrh zákona umožnující dotažení e-Sbírky, a to tak, aby tento projekt opravdu šetřil státní peníze. Můžeme ušetřit stovky miliónů ročně.

  7. Pokračovat v úsporách a zvyšování efektivity členství Česka v mezinárodních organizacích. Vláda zatím schválila úspory ve výši 18 miliónů korun ročně. Můžeme ušetřit více. Posviťme si na Akademii věd, která zatím nesplnila svou povinnost a ještě nedodala Ministerstvu zahraničních věcí informace o svém členství v mezinárodních organizacích.

  8. Snižovat byrokracii. Sdílejme lépe informace v rámci státní správy. Stát by neměl žádat jednu informaci několikrát. Toto by mohlo podpořit i sloučení kontrolních orgánů. Odpadly by problémy s rozdvojením kontrol a například i spory mezi Ministerstvem zemědělství a zdravotnictví, které se ukázaly jako klíčové i v metanolové aféře.

  9. Snížit riziko arbitráží pro české subjekty a stát, například ukončením bilaterálních investičních dohod mezi členskými státy EU, které již nahrazuje evropské právo. Přes doporučení Evropské komise státy dohody neruší. Naše ministerstva musí intenzivněji prosazovat na evropské úrovni ukončení těchto investičních dohod.

A nezapomeňte ani na opatření zprůhledňující hospodaření státu.

Je totiž ještě třeba:

  1. Otevřít konečně data státu, jak se plánovalo v Akčním plánu ČR Partnerství pro otevřené vládnutí. Ministerstvo spravedlnosti nám dluží strojově čitelná data v obchodním rejstříku nebo insolvenčním rejstříku. Ministerstvo financí by zase mohlo lépe otevřít finanční statistiky.

  2. Vyžadovat transparentnost při rozdělování prostředků do sportu. Věděli jste třeba, že ze státního rozpočtu přispíváme Fotbalové asociaci České republiky na podporu fotbalové mládeže 300 miliónů korun ročně? Těm nejmenším fotbalistům ale finance na trénink chybí. Stát by měl lépe hlídat a zveřejňovat, jak bylo s prostředky ze státní kasy naloženo.

  3. Schválit zákon o financování politických stran. Minulá vláda vypracovala několik verzí. Stačí si vybrat.

  4. Schválit novelu zákona o NKÚ rozšiřující jeho pravomoci. NKÚ by mohl nově dohlédnout na hospodaření obcí a krajů, ale také podniků s většinovým vlastnickým podílem státu, obcí nebo krajů. NKÚ by také mohl kontrolovat hospodaření právnických osob veřejnoprávní povahy, jako jsou zdravotní pojišťovny, veřejnoprávní média, veřejné vysoké školy, nebo veřejné výzkumné instituce.

  5. Změnit zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Je už na světe. Stačí jej jen předložit. Cílem je přehlednost a transparentnost celého legislativního procesu, abychom dohledali i jména předkladatelů pozměňovacích návrhů na jednáních výborů. Tento návrh také zakazuje přílepky a prodlužuje lhůtu mezi druhým a třetím čtením na pečlivé prostudování pozměňovacích návrhů. Vyžaduje, aby každý pozměňovací návrh obsahoval důvodovou zprávu včetně dopadů na rozpočet a zvýšení byrokracie.

  6. Přijmout etický kodex. Z vlastní zkušenosti vím, že Poslanecká sněmovna má největší šanci schválit Etický kodex na samém počátku funkčního období. Poslanci mohou navázat na práci, kterou jsme už odvedli. Materiály a návrhy jsou k dispozici zde.

Budu ráda, když se námi zvolení poslanci inspirují aspoň každým třetím z 20 bodů. I já sama jsem se je snažila prosadit. Bohužel jsem některá fakta o absurdních výdajích státu neznala včas, abych stihla prosadit změnu před předčasným rozpuštěním sněmovny. Každopádně, nově zvolení poslanci a poslankyně, buďte při snižování výdajů státu lepší. Držím vám palce.

Blog si můžete přečíst také zde.


 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF