facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Letní otázky a odpovědi

09 Červenec 2013 Tisk PDF

Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek chce změnou ve druhém pilíři důchodového systému přilákat nové zájemce o pojištění. Jaký je Váš názor na pilířovou důchodovou reformu? Účastníte se jí sama také aktivně?

Důchodová reforma je první impuls pro lidi, že díky demografickým změnám je dost možné, že stát nebude moci budoucí důchodce podporovat jako dosud. Musíme tedy na naše stáří myslet i my sami a musíme si spořit nebo jinak investovat tak, abychom mohli strávit naše stáří v klidu a pohodě. Osobně každý měsíc posílám část peněz do třetího pilíře. To pro mě znamená, že dostanu od státu jakýsi minimální důchod a ze svého spoření v třetím pilíři budu mít další příjem. Teď stojím před rozhodnutím, jestli vstoupit do druhého pilíře. Chci tam vstoupit, ale nevím, co s druhým pilířem udělá sociální demokracie v případě, že bude vládnout. Tato nejistota způsobuje, že vstup do druhého pilíře pořád odkládám. Další pro mě investicí na stáří je investice do bydlení. V brzké době plánuji koupit si byt.

 

Ministerstvo zahraničních věcí vydalo před několika dny oficiální vyjádření k situaci v Egyptě, v níž odsuzuje veškeré projevy násilí a zdůrazňuje potřebu obnovit demokratický proces. Jaký je Váš názor na vývoj v Egyptě a polarizaci společnosti? Bylo pro Vás svrhnutí prezidenta Mursího stejným překvapením jako pro zbytek světa?

Nikdy jsem na Severní Afriku nebyla expert a ani dnes se tak nechci tvářit. V poslední době ale nelze přehlédnout, co se v Egyptě děje. Nestabilita v Egyptě děsí určitě hlavně jižní státy EU. Pro ně to může znamenat větší příliv imigrantů, na které nemusí být připraveni. Ukazuje se, jak může takové Arabské jaro způsobit nestabilitu regionu. Nejhorší při každé takové změně je, že člověk neví, kdo se k moci dostane a jak bude vládnout. Vlastně mi to připomíná trošku i českou politiku. Nejdřív na vládu nadáváme, pak volíme toho, kdo nadává taky, i když nevíme, co slibuje a co bude dělat. Třeba bude horší. No a pak zase nadáváme a volíme opět protiklad.

Jaký je Váš názor na fakt, že Spojené státy i nadále provozují špionáž, a to v takovém měřítku, jakým bezesporu jsou odposlechy kanceláří EU americkými tajnými službami?

Otázkou je, jak fungují jiné státy. Je chování USA výjimkou? Jak vůbec funguje česká špionáž? Před tím, než někoho zcela odsoudím, musím vědět, co děláme v zahraničí my. Podle mě jsou odposlechy velmi nepříjemné. Přesto únik informací z EU podle mě velký vliv na konkurenceschopnost EU nemá. Konkurenceschopnost a výhody proti USA si musíme získat jinak.

Evropská unie získala 1. července nového člena, Chorvatsko. Vítáte rozšiřování EU, navíc tímto směrem? Věříte, že je Chorvatsko schopné dostát závazkům člena EU?

Chorvatsko do EU patří a určitě se s řadou výzev vypořádá. Považuji ho za dalšího spojence Česka v EU. Společně s Chorvatskem a dalšími zeměmi musíme dbát na dodržování principů EU o volném pohybu a nediskriminace zboží a služeb. Ač to zní jako samozřejmost, ještě to není pravdou. Myslím, že pro chorvatské menší a střední podniky může být vstup do EU spojen s řadou výzev. Budou muset nastavovat normy a zákony tak, aby jejich výrobky měly stejné standardy jako ve velkých firmách o tisících zaměstnanců. To je stále problémem i pro některé naše menší firmy.

Jaký je Váš názor na papežskou diplomacii uskutečňovanou především prostřednictvím nákladných zahraničních cest? Vidíte v papeži aktéra disponujícího mocí v mezinárodním systému?

Papež je symbol a může jednoznačně ovlivnit směřování řady katolických zemí. Pro některé lidi je opravdu velkou autoritou. To může pomoci v některých případech, kdy je potřeba situaci v zemi uklidnit, ale někdy bezmezný obdiv vůči němu a přílišná tradičnost a nekritičnost k jeho názorům může i ublížit. Osobně mi je jedno, kolik papež za jeho zahraniční cesty utrácí. Náklady kryjí věřící, kteří peníze katolické církvi dávají dobrovolně.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF