facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

1. kulatý stůl o lobbingu už zítra

30 Březen 2011 Tisk PDF

Obecně prospěšná společnost Respekt institut ve spolupráci s poslankyní Parlamentu ČR Lenkou Andrýsovou, Sociologickým ústavem AV ČR s podporou Nadace Open Society Fund Praha, Velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze, Britským velvyslanectvím v Praze, Velvyslanectvím spolkové republiky Německo a Velvyslanectvím Norského království pořádá sérii čtyř expertních stolů na téma regulace lobbingu v ČR.

První stůl na téma „Potřebujeme nový zákon o lobbingu, nebo stačí úprava stávající legislativy?“ se koná ve čtvrtek 31. 3. 2011 od 13:00 do 17:30 hodin v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR (Sněmovní 1, Praha 1).

Pořádáním těchto expertních stolů chceme obohatit legislativní proces o strategická doporučení, která vzejdou z diskuze nezávislé široké skupiny 20 expertů z řad politiků, lobbistů, akademiků, zástupců neziskového sektoru a obchodních svazů,“ říká koordinátor projektu Vojtěch Prokeš z Respekt institutu.

V České republice v současnosti neexistují v oblasti lobbingu žádné regulace a samotný pojem je vnímán dosti negativně. Transparentní lobbing je pozitivním nástrojem demokracie a její legitimní součástí. Bez pravidel však může vytvářet široký prostor pro korupci. Právě z toho důvodu je nutné nastavit diskuzi o pravidlech lobbování. Dřívější návrhy zákona o regulaci lobbingu neprošly. Současná vláda má zavedení této legislativy v koaliční smlouvě.

„Osobně bych na kulatých stolech chtěla otevřít diskuzi i o úpravě lobbingu v rámci rozdělování veřejných prostředků, tzn. o lobbingu exekutivním. Otázkou zůstává, zda by například určité poradenské subjekty v oblasti rozdělování veřejných zakázek, či dotací neměly podléhat vyšší informační povinnosti vůči občanům,“ shrnuje Lenka Andrýsová.

Na veřejném panelu dobrých praxí, který bude předcházet uzavřenému jednání českých expertů, vystoupí Agnieszka Cianciara (College of Europe Natolin (Warsaw) Campus), Rai Chari (Trinity College Dublin, videohovor), Jeroným Tejc (ČSSD, předkladatel návrhu zákona o lobbingu z roku 2009) a Radim Bureš/David Ondráčka (Transparency International ČR). Z výstupů série čtyř expertních stolů budou vytvořeny podklady a doporučení k tvorbě zákona o lobbingu, který má v gesci Ministerstvo vnitra. Následující akce se budou zabývat otázkami „Koho regulovat?“ (14. 4.), „Kdy se lobbing stává korupcí?“ (21. 4.) a „Jak regulovat lobbing v ČR?“ (12. 5.).

„Je třeba si při zpracování podkladů klást otázky, kde je problém v našem politickém procesu, jak vůbec proces tvorby zákonů zprůhlednit a které fáze vytváření zákonů otevřít k veřejné diskuzi. Problematické je i rychlé přijímaní pozměňovacích návrhů, které mohou mít výrazný dopad na státní rozpočet," uzavírá poslankyně.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF