facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Europoslanci podporují nové sankce vůči Íránu a varují před další eskalací

03 Únor 2012 Tisk PDF

Poslanci podpořili nové sankce, které EU uvalila na Írán ve snaze přivézt jej k jednacímu stolu. Parlament v usnesení schváleném ve čtvrtek zároveň požaduje, aby sankce měly co nejmenší dopad na civilní obyvatelstvo a aby Írán zastavil svůj tajný jaderný program mající za cíl získání atomové bomby. Poslanci také odsuzují pohrůžku Íránu, že zablokuje Hormuzský průplav.

Parlament konstatuje, že nové sankce, mezi které patří embargo na dovoz íránské ropy do EU, mohou napomoci tomu, aby íránská vláda respektovala rezoluce OSN a aby bylo zabráněno další eskalaci. Poslanci však chtějí zajistit, aby terčem sankcí byly pouze odpovědné elity. Běžní občané, zejména ti nejzranitelnější, by jimi neměli být postiženi. Zároveň jsou poslanci znepokojeni důsledky embarga na dovoz ropy na některé členské státy a žádá Radu, aby rozhodla o opatřeních vedoucích k jejich kompenzaci.

Blokáda Hormuzského průplavu by podle Parlamentu mohla vést k regionálnímu konfliktu a vyvolat odvetu ze strany mezinárodního společenství. Poslanci proto naléhavě vyzývají íránské orgány, aby průplav neblokovaly.

Význam diplomatického řešení

Parlament podporuje úsilí Rady snažící se o nalezení diplomatického řešení íránského jaderného problému v souladu s cílem EU dosáhnout komplexního a dlouhodobého řešení. Tvrdí také, že problémy ohledně íránského jaderného programu musí být vyřešeny mírovou cestou a že neexistuje vojenské řešení konfliktu.

Poslanci uznávají, že dialog a spolupráce s Tureckem mohou v úsilí o nalezení řešení hrát důležitou roli.

Vyjadřují však politování nad tím, že Čína i Rusko v Radě bezpečnosti OSN nadále odmítají podpořit sankce proti Íránu a vyzývají Rusko, aby přestalo poskytovat íránskému jadernému programu pomoc do té doby, než Írán splní všechny své povinnosti vyplývající z rezolucí OSN.

Kontext

Ministři zahraničí EU se 23.ledna dohodli na dodatečných restriktivních opatřeních vůči Íránu, jejichž součástí je také postupně zaváděné embargo na dovoz íránské ropy do EU od 1.července. Unie v současné době nakupuje zhruba 20% ropy, kterou Írán vyváží.

Nejvíce je na Íránu závislé Řecko, které od něj nakupuje přibližně třetinu své ropy. Itálie a Španělsko nakupují od Íránu o něco málo více než 10% ropy, kterou potřebují.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF