facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Evropský stabilizační mechanismus

20 Říjen 2011 Tisk PDF

Na říjnové schůzi Poslanecké sněmovny, která začne příští týden v úterý, máme v programu bod číslo 41. (sněmovní tisk č. 348-E), a to změnu Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU). Jedná se o rozhodnutí Evropské rady 2011/199/EU, kterým dochází k revizi čl. 136 SFEU. Přijaté rozhodnutí by mělo být projednáno v obou komorách Parlamentu ČR obdobně jako mezinárodní smlouva. Vláda v této věci ovšem vnímá potřebu širšího politického konsensu, a zvolila proto pro ratifikaci kvalifikovanou většinu podle čl. 10a Ústavy ČR.

Tento dodatek má umožnit členským státům eurozóny zavést Evropský mechanismus stability (ESM) a k zajištění finanční stability eurozóny již tak nadále nebyl využívám článek 122 odst. 2 SFEU primárně určený pro poskytování finanční pomoci při přírodních katastrofách a jiných mimořádných událostech. ESM by měl v budoucnu nahradit Evropský nástroj finanční stability, tedy tzv . euroval, kvůli jehož navýšení padla na Slovensku vláda.

Vlastní ESM bude zřízen sjednáním mezinárodní smlouvy mezi státy eurozóny. Protože byl však vznik této smlouvy podmíněn změnou čl. 136 SFEU, smlouva bude moci vstoupit v platnost nejdřivé ke dni, kdy budou dokončeny ratifikační procesy revize SFEU ve všech členských státech EU.

Vytvoření toho mechanismu a z něj plynoucí důsledky vyvolaly v České republice vlnu velmi kontroverzních názorů a reakcí. Proto jsem se obrátila na guvernéra ČNB, ministra financí, a oba státní tajemníky pro evropské záležitosti s následujícími dotazy:

  • Je pravda, že nás jen prvotní přístup k ESM bude stát 250 mld. Kč?
  • Kolik nás finanční příspěvky do ESM budou stát před a případně následně po přijetí eura?
  • Jakým způsobem bude Česká republika předmětnou částku splácet?
  • Bude při rozhodování o další manipulaci s prostředky v ESM vyžadována jednomyslnost participujících států?
  • Jakou formou se bude přijímat rozhodnutí poskytnout případnou finanční pomoc postiženému státu eurozóny? Bude povinné projednání v Parlamentu ČR?
  • Bude ESM automaticky povinný pro všechny členy eurozóny?
  • Lze prostředky v ESM přirovnat k rezervě ČNB, která má za cíl zabránit velkým výkyvům měny?
  • Jakou roli sehrává EMS ve srovnání s Evropskou centrální bankou?
  • Proč důvodová zpráva k předkládanému sněmovnímu tisku neobsahuje dopady, které se předpokládají v České republice po vstupu do eurozóny?
  • Kdy bude předložena smlouva o EMS k ratifikaci Parlamentu ČR?

Jejich odpovědi si můžet přečíst zde a ČNB zde.

 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF