V pátek jsem měla možnost navštívit Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci. O tom, co Vám tato instituce může nabídnout jsem si povídala s jejím ředitelem panem Jiřím Herinkem.
Čím se může Vědeckotechnický park pochlubit?
Jsme pyšní na světový unikát v podobě čističky odpadních vod, která využívá nanotechnologie. Ve Vědeckotechnickém parku (VTP UP) dokázaly dva výzkumné týmy vedené Radkem Zbořilem z Centra výzkumu nanomateriálů UP a Olegem Lysytchukem ze společnosti H+A Eco CZ zkompletovat moderní zařízení, jehož “pohonem” jsou nanočástice železa. Díky nim je nyní možné z vody odstranit i takové toxické látky, které se dosud tradičními metodami nedařilo odbourat. Vývoj nové patentované technologie trval zhruba pět let. Prototyp unikátního zařízení, které je chráněno řadou patentů, je k dispozici ve VTP UP v Olomouci, kde si firma H+A Eco CZ pronajala prostory.
Nová technologie má kromě nižší pořizovací ceny a menších nákladů na provoz ještě řadu dalších předností. Jak říká jaroslav Hégr z H+A Eco CZ , největším lákadlem pro uživatele je rozměr zařízení. Díky tomu, že nepotřebuje velké sedimentační nádrže, na jaké jsme zvyklí u klasických čistíren odpadních vod, se vejde do několika metrů čtverečných. Nezanedbatelnou výhodou technologie je podle něj rovněž skutečnost, že odpadním produktem transformace nanoželeza je netoxický oxid železnato-železitý. Ten lze díky specifickým magnetickým vlastnostem snadno separovat a použít tak pro další recyklaci.Vyvinutý reaktor svým konstrukčním řešením dovoluje aplikaci nanoželeza při čištění podzemních vod, odpadních průmyslových vod, ale také znečištěných povrchových a pitných vody.
V jakých oblastech nabízí VTP své vynálezy?
Pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci mají vědecké výsledky na světové úrovni zejména v oblastech biotechnologie, nanotechnologie, optiky a medicinální chemie a biochemie.
Jak může VTP spolupracovat s podnikatelským sektorem?
Univerzita Palackého v Olomouci nabízí v těchto oblastech špičkové přístrojové vybavení, služby a know-how, které mohou klienti využít ve svých firmách. Společně s univerzitou tak vyřeší svůj problém ve výrobě nebo dosáhnou inovace ve výrobním programu. Spolupráce může mít povahu jednoduchého měření za 2000 Kč až po společný několik let trvající výzkum.
Toto sbližování dvou světů: “akademického” a “firemního” však s sebou může nést řadu problémů, zejména v komunikaci. Vhodné je využít prostředníka. Obchodním oddělením Univerzity Palackého v Olomouci je právě její Vědeckotechnický park (VTP UP), který pro své klienty připraví nabídku, smlouvu, a dohlédne na realizaci zakázky s příslušným pracovištěm. Tyto služby poskytuje VTP UP zdarma.
VTP UP si taky vede Katalog přístrojů a služeb, ve kterém si klienti sami mohou vyhledávat.
Jak dochází k využití vědeckých poznatků v praxi?
Na prvním místě stojí vždy potřeba klienta vyřešit problém. Poskytujeme jak jednoduché měření či analýzu (využití know-how vědeckých pracovníků), tak výzkum na zakázku, smluvní výzkum nebo nákup licence.
Co potřebujete k tomu, aby se Vám investoři aktivně ozývali?
V oblasti komercializace by nám nejvíce pomohlo zvyšování obecného povědomí o tom, že spolupráce s vysokými školami je přístupná každému, i malé firmě s pěti zaměstnanci. Zástupce z komerční sféry často ani nenapadne, aby řešení svých problémů s výrobou či inovacemi poptávali přímo u vysokoškolských pracovišť.
Jak velkou plochou a možností pronájmů disponuje VTP?
Kromě využití výsledků Univerzity Palackého se VTP UP zabývá i pronájmem prostor pro firmy s ojedinělým nápadem a zaměřením. Aktuálně máme pronajaté veškeré prostory. V listopadu 2011 však bude dokončena rekonstrukce bloku A VTP UP. Zájemci se tak mohou těšit na nabídku moderních prostor vhodných pro laboratorní použití i malosériovou výrobu.
Více se dozvíte ZDE