facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Kulatý stůl se starosty řešil vysokou nezaměstnanost a rozvoj Jesenicka

22 Březen 2013 Tisk PDF

Analýza stávající neutěšené situace na Jesenicku a hledání nástrojů pro jejich podporu byla hlavní témata diskuse, která se uskutečnila 18. března v Olomouci. U kulatého stolu se sešli starostové obcí, poslanci a zástupci ministerstev. Hlavními tématy byla nezaměstnanost a nedostatečná podpora malých podnikatelů.

Přítomní se shodli, že současné vize a analýzy budoucího rozvoje regionu předkládané úředníky se často neshodují s tím, co by obce na Jesenicku skutečně potřebovaly. Situaci však obcím i místním podnikatelům často komplikuje samotný stát. Nejen tím, že nedokáže efektivně zacílit podporu třeba na tvorbu pracovních míst, ale nemá ani jasno o budoucnosti regionu.

Nejasná představa o rozvoji

Vůbec totiž neexistuje jasná představa o tom, jakým směrem by se měl rozvoj regionu ubírat. "Chceme mít Jesenicko jako rekreační oblast, nebo tady chceme rozvíjet spíše průmysl? Nikdo zatím jasně neřekl, na co se bude podpora soustředit," shrnul zásadní otázku náměstek ministra práce a sociálních věcí Roman Chlopčík.

"Je potřeba konfrontovat existující vize i možnosti strukturální podpory s realitou a vybrat ty, které Jesenicku nejúčinněji pomohou," řekla poslankyně LIDEM Dagmar Navrátilová s tím, že za největší problém považuje neochotu mladých lidí vracet se do regionu za prací.

Právě na podporu rozvoje pracovních příležitostí by se podle účastníků měl klást hlavní důraz. V regionu totiž chybí například pozice vhodné pro vzdělané a kvalifikované lidi. V současné době je na Jesenicku je 4026 nezaměstnaných a 31 volných pracovních míst. Na jedno pracovní místo tak připadá až 130 uchazečů.

"Turismus sice přináší nějaká pracovní místa, ale rozhodně situaci nezachraňuje," uvedl starosta města Zlaté Hory Milan Rác s tím, že pozornost by se měla věnovat rozvoji průmyslových odvětví, která mají v kraji historickou tradici. Podobný názor má také starosta Bíle Vody Miroslav Kocián, který v diskusi upozornil třeba na to, že většina dřeva vytěžená v okolí obce se vozí na zpracování jinam. "Pak u nás krachují místní dřevařské firmy," dodal Kocián.

Obce nemohou podporovat podnikatele

Jednoduchou pozici nemají ani samotné obce, které by chtěly podpořit místní podnikatele vypsáním veřejných zakázek, například v oblasti stavebnictví. "Zákon o veřejných zakázkách nám to komplikuje, protože velké firmy nabízejí velmi nízké ceny a malý podnikatel proti nim nemá žádnou šanci," upozornil Lubomír Žmolík, starosta Lipové Lázně a předseda sdružení měst a obcí Jesenicka.

Diskutující hovořili také o tom, že rozvoji venkova a pracovních míst by mohlo pomoci zlepšení fungování takzvaných místních akčních skupin (MAS), které vznikají na základě partnerství mezi veřejnou správou, podnikateli a neziskovými organizacemi. Podle Iva Ryšavého z Ministerstva pro místní MASky dobře fungují především v okolí velkých měst, přestože by měly působit  hlavně v problémových oblastech. Ze strany státu však nemají dostatečnou podporu.

Poslankyně Lenka Andrýsová, které se vedle organizace ujala také role moderátorky, v závěru řekla, že by v následujících měsících uvítala další kulaté stoly. Ty by se už zaměřily na řešení některých konkrétních problémů, diskutovat by se se starosty mohly například již existující koncepce rozvoje regionu. Podle přítomných starostů by se další setkání mělo konat přímo na Jesenicku.

Kulatý stůl zorganizovali poslanci Olomouckého kraje na základě dlouhodobé poptávky právě představitelů tamních obcí. Na setkání dorazilo přibližně 20 starostů a zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zemědělství. Z poslanců se zúčastnili Lenka Andrýsová (LIDEM), Zdeněk Boháč (ODS) a Dagmar Navrátilová (LIDEM).

 
Joomla SEO powered by JoomSEF