Lenka Andrýsová jednala se švýcarským velvyslancem
|
|
Praha, 2. prosince 2011 – Aktuální kroky české vlády na pozadí švýcarského trestního řízení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti. Smlouva o zamezení dvojího zdanění. O těchto tématech diskutovala poslankyně VV Lenka Andrýsová se švýcarským velvyslancem André Reglim.
„Pan velvyslanec mne ujistil, že česká vláda začala činit kroky k tomu, aby mohla žádat finanční náhradu za škodu ve výši zhruba 3,4 miliardy korun, které jsou díky švýcarským orgánům zmraženy na účtech obžalovaných bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti,“ uvedla poslankyně VV Lenka Andrýsová, místopředsedkyně sněmovního výboru pro zahraniční politiku, po jednání se švýcarským velvyslancem André Reglim.
Schůzka se uskutečnila na pozadí mediálních spekulací nad znovuotevřeným tématem o podivných machinacích kolem severočeských dolů v rámci privatizace na konci 90. let. Proto bylo i prvním tématem diskuse mezi poslankyní VV a švýcarským diplomatem. „Přišlo mi podivné, proč se Česká republika zdráhala připojit ke švýcarskému trestnímu řízení jako poškozený a uplatňovat náhradu škody, která našemu státu vznikla při privatizace Mostecké uhelné společnosti,“ vysvětlila Lenka Andrýsová.
Podle jejích slov otevřeli kromě toho také další podstatné téma, na kterém v současnosti česká a švýcarská diplomacie pracuje. „Vyjednáváme smlouvu o zamezení dvojího zdanění, která může být velmi důležitým nástrojem v boji s korupcí. Znamená, že v konkrétních případech bude moci česká strana zažádat švýcarskou stranu o dodání informací, které mohou být klíčovým důkazem v korupčních případech, či v případech daňových úniků,“ informuje poslankyně.
V praxi si tedy česká policie bude moci ověřit, zdali má konkrétní osoba ve Švýcarsku bankovní konto a kolik je na něm finančních prostředků. „Předpokládá se, že tato smlouva může být vyjednána během následujících měsíců. Pak ji musí ratifikovat oba parlamenty a podepsat prezidenti, aby vstoupila v platnost,“ dodává Lenka Andrýsová.
|