facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

LIDEM v Sandviku

04 Červenec 2013 Tisk PDF

Vše je možné - je třeba se však chopit příležitosti a pracovat. Toto jsme si odváželi z chomutovského Sandviku, který od státu nečerpá dotace na rozvoj, ale roste a zvažuje další investici bez ohledu na podporu z veřejných rozpočtů. Tato firma se ziskem 1,5 mld. korun, 4 mld. obratem a 580 zaměstnanci úspěšně funguje v okrese Chomutov, kde nezaměstnanost dosahuje 13 %. Práci si tam hledá 9000 lidí. Nabízí unikátní trubky, které využívají ropné a plynové těžební společnosti. Jejich ocelové trubky dosahují takových kvalit, že ve světě prakticky nemají konkurenci. Sandvik patří mezi pět nejvíce vyvážejících firem v Ústeckém kraji.

Naše pracovní skupina LIDEM (Jiří Rusnok, Dagmar Navrátilová, Lenka Andrýsová a Václav Pištora) se zajímala o zpětnou vazbu takové firmy na legislativní prostředí v České republice. Pana ředitele Polmana jsme se ptali například na to, jak je možné, že se švédský Sandvik rozhodl v roce 1994 investovat v Čechách. Důvodem tehdy byla dobrá pověst chomutovských továren ve zpracování ocele. "Bylo hezké poznat firmu navazující na dlouholetou tradici výroby trubek na Chomutovsku," komentuje návštěvu v Sandviku Jiří Rusnok, poslanec LIDEM. "Je dobře, že se v Česku vyrábí bezkonkurenční a jedinečné produkty jako speciální trubky v Sandviku," dodává.

20130703 1226501

 

Firma Sandvik zdůrazňuje bezpečnost práce pro své zaměstnance. Právě přesáhla 500 dní provozu bez úrazů. I když je v kraji průměrná mzda 21.000 Kč, v jejich firmě se pohybuje kolem 35.000 Kč, přičemž ve firmě působí 500 dělníků a 80 vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Firma jim nabízí různé benefity od penzijního připojištění, vitamíny, až po odvoz na letiště, když jedou zaměstnanci na dovolenou. "Trochu smutnou zprávou pro mě je skutečnost, že mladá generace nemá příliš zájem pracovat ve firmě, která je schopna vytvářet výborné podmínky a zázemí pro své zaměstnance. Znovu se potvrzuje slabina současného školství, kterou je nízká úroveň spolupráce mezi odborným vzděláváním a firmami," říká Dagmar Navrátilová, poslankyně a první místopředsedkyně LIDEM.

Sandvik spolupracuje také s místními firmami, které pro ně vyrábí například bedny pro přepravu výrobků. Daně platí Sandvik také v České republice. "Velmi si cením toho, že firma odvádí daně u nás. Takových investorů si musíme vážit. Je paradoxní, že relativně velký přispěvatel do státní kasy musí nekonečně řešit problémy s příjezdovou cestou. Stavba místního obchvatu se velmi prodlužuje, protože stále nejsou vyřešeny majetkové problémy s pozemky. Díky církevním restitucím je sice už jasno, komu pozemek patří a je odblokován, nicméně chvíli trvá na Ministerstvu zemědělství, než vše úředně vyřídí. Společně s kolegy se budeme informovat, jak se v této věci postupuje," říká Lenka Andrýsová, poslankyně za LIDEM.

Václav Pištora, člen LIDEM, se zabývá naplněním průmyslových zón v Ústeckém kraji a snaží se pomoci nově příchozím firmám s byrokracií. "Takového investora jako Sandvik, který nabízí stabilní a dobré podmínky, bychom potřebovali i v jiných oblastech kraje," dodává.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF