facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Na návštěvě v kopřivnické továrně Bang&Olufsen

03 Červen 2013 Tisk PDF

V pondělí jsme vyrazili ve složení Jiří Rusnok, Dagmar Navrátilová a Lenka Andrýsová do kopřivnické firmy Bang&Olufsen. Zajímalo nás, proč se rozhodne zahraniční firma investovat v naší zemi a na co můžeme nalákat i další podnikatele přinášející pracovní místa. Hovořili jsme o tom, jaké absolventy Česká republika nabízí a co lze zlepšit. Panu řediteli náš tým pošle informace o možnostech zaměstnávání stážistů.

 

Společnost Bang&Olufsen se rozhodla přesunout část své rozšiřující se výroby do České republiky v roce 2004. Město Kopřivnici si za své sídlo vybrali díky billboardu města, které se po propouštění v Tatře rozhodlo přilákat do města nové investory. Dílem přispěla i práce agentury CzechInvest. Od roku 2006 se firma rozhodla vybudovat v Kopřivnici také oddělení výzkumu a vývoje. Dnes na R&D pracuje 40 zaměstnanců z celkového počtu 280. V originální fabrice, která získala prestižní ocenění průmyslová stavba roku 2007, se vyrábí originální designové bedničky, sluchátka či televizní obrazovky. Ty si díky jejich vysoké kvalitě a unikátnosti kupují lidé po celém světě. Obrovskou televizi za 2,5 miliónu Kč si koupil třeba jeden člověk až ze Singapuru. Obrat české pobočky této dánské firmy činí 1 miliardu korun ročně v interkorporátních cenách, tedy v cenách bez započtení marže.

P1090882

Firma je v Česku spokojená. Výhodou jsou nižší náklady na provoz a mzdy. Velmi důležitá je z tohoto hlediska právě flexibilita pracovního trhu. Díky zákonům umožňujícím sezónní zaměstnávání (DPP je možná až na 300 hodin ročně) může její výroba pružně reagovat na měsíce s nižší poptávkou, což umožňuje továrně bez problémů fungovat a postupně se rozšiřovat. Firma Bang&Olufsen chce dále investovat do vývoje a výzkumu v Česku a prohlubovat svou spolupráci s Ostravskou univerzitou.

P1090910

Dojmy z dnešní návštěvy shrnuje Lenka Andrýsová: "Pro mě bylo nejzajímavější zjistit, že mnohdy firmy do Česka přijdou díky náhodě. V tomto případě sehrála roli informační kampaň radnice o tom, že nabízí místa v průmyslové zóně. Z toho důvodu může velkou roli při snižování nezaměstnanosti sehrát veřejná správa a politici."

 20130603 120338

 
Joomla SEO powered by JoomSEF