Návrh zákona o veřejném dohledu nad hospodařením politických stran a politických hnutí |
19 Září 2012 |
Vláda na svém včerejším večerním zasedání projednávala návrh zákona o veřejném dohledu nad hospodařením politických stran a politických hnutí a o změně některých dalších zákonů. Doufám, že tento návrh schválí vláda v podobě, v jaké jej předložilo vnitro ve spolupráci s vicepremiérkou Karolínou Peake. Osobně jsem přesvědčena, že zákon o veřejném dohledu nad hospodařením politických stran a politických hnutí je správným krokem. Současně chce vláda vyjednávat i s opozicí. Jednání proběhnou během jednoho měsíce. Pomozte nám prosadit tento návrh a napište dalším poslancům důvody, proč by tento návrh měli podpořit. Tento návrh vzniká, protože existuje kolem financování stran řada otazníků. Občané nepovažují stranické financování a financování předvolebních kampaní jako dostatečně transparentní. Je pro ně velmi obtížné dohledat, jak strany nakládají s prostředky, které pochází z veřejných zdrojů. Na nedostatky financování politických stran upozornila také zpráva Organizace států bojujících proti korupci GRECO (The Group of States against Corruption, orgán Rady Evropy). Jejich doporučení najdet ZDE. Pár informací k novele:
Jak má úřad fungovat? Předsedu Úřadu jmenuje na návrh Senátu Parlamentu České republiky a odvolává prezident republiky. Předseda Úřadu je jmenován na dobu 7 let a nemůže být jmenován na více než 2 po sobě jdoucí funkční období. Člena Úřadu jmenuje na návrh Senátu Parlamentu České republiky a odvolává prezident republiky. Člen Úřadu je jmenován na dobu 7 let a může být jmenován opakovaně. Úřad zjišťuje, jak strany a hnutí dodržují povinnosti v oblasti hospodaření stanovené zákonem o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, včetně volebních kampaní. Co má zpráva o financování volební kampaně obsahovat?
Zvýší se též dostupnost údajů o hospodaření stran a hnutí pro veřejnost. Úřad bude zveřejňovat všechny výroční finanční zprávy a jejich případné doplnění na internetových stránkách.
Co si myslí NGO? "Nevládní organizace kvitují, že strany mají dostat povinnost každoročně předkládat úřadu finanční zprávu. Nyní podobný, ale méně podrobný dokument odevzdávají do Poslanecké sněmovny. Ve zprávě bude muset být závěr auditora, účetní výkazy a například také přehled příjmů strany s připojenou informací o prodaných či pronajatých nemovitostech a přehled podílů v obchodních společnostech či družstvech, které strana či hnutí drží." "Transparency International - Česká republika, o.p.s. (TIC) obecně vítá jakýkoli krok směřující k posílení transparentnosti financování politických stran. Na naléhavost řešení této otázky v České republice TIC opakovaně upozorňovala, např. na své tiskové konferenci v lednu tohoto roku. Je nepochybné, že dnešní stav je naprosto neudržitelný a představuje jeden z největších zdrojů korupce v naší zemi. TIC je připravena aktivně se podílet na dalších jednáních k řešení této problematiky." |