facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Odpovědi na otázky týdne

23 Květen 2013 Tisk PDF

Olomoucký kraj je označován za nejzadluženější. V čem tkví největší problém?

Olomoucký kraj je opravdu tím nejzadluženějším v České republice. Největší problém tkví v tom, že Olomoucký kraj někdy investuje do projektů, které nejsou návrátné a mnohdy ani udržitelné. Kraj vždy neuvažuje dlouhodobě. Například pronajímá kanceláře v budově RCO, podporuje rekonstrukci hotelů, která by se podle mě vůbec  a obzvláště v případě zadluženého kraje neměla financovat, tiskne letáky na památky, kterými turisty prostě nepřilákáme, atd. Dalším příkladem pro mě nerozumného vynakládání peněz je, že kraj automaticky posílá peníze vysokým školám, ač ty jsou financované z rozpočtu Ministerstva školství. Takových projektů bychom našli více. Kraj by se měl držet agendy, která mu přísluší. Neměl by se snažit vyřešit vše, když na to nemá kapacity, ani prostředky.


Co pro Vás znamenal politik a prognostik Valtr Komárek?

Pan Valtr Komárek určitě hrál důležitou roli v Občanském fóru. Řekla bych ale, že byl jedním z těch, který stál u pokládání základních kamenů české politiky a vůbec stranického systému. To je velmi zásadní počin, který do jisté míry formuje dnešní velké strany dodnes.

Ve sněmovně jste schválili novelu, která umožňuje převést zisky státních podniků do státního rozpočtu. Má tato novela šanci na úspěch také v Senátu a u prezidenta? Na jakou sumu odhadujete celkový zisk?

V úspěch této novely věřím. Přijde mi naprosto absurdní, že stát nemohl doposud čerpat ze zisku podniků, které vlastní a řídí. Na účtech státníchpodniků tak leží miliardy korun, které stát nemůže využít. Navýšení příjmů do státního rozpočtu neumím odhadnout. Vláda si totiž o převedení ziskubude muset státní podnik zažádat. Převod zisku tak nebude zcela automatický. Bude záležet na vládě. Nedá mi to nedodat, že osobně bych uvítala, kdyby stát tolik státních podniků neměl. Stát by si z těch 25 existujících měl ponechat pouze ty strategické.


Pětina maturantů neuspěla u zkoušek z matematiky. V čem vidíte jejich propad?

Netuším, proč 20 % letošních maturantů neuspělo. Musí se prostě příště lépe připravit.

Březnový průzkum střediska Pew Research Center ukázal, že důvěra Evropanů v EU padá. Jen u Česka vzrostla. Čím si to vysvětlujete?

To je opravdu zajímavé. Přesto to nemění nic na tom, že jsou Češi kritičtí ohledně Evropské unie. Pro ten náš skepticismus už vysvětlení mám. Je to dáno tím, že jednotný trh je stále jen na papíře a tím, že evropské směrnice moc nefandí malým a středním podnikatelům v Čechách. Vycházet vstříc směrnicím se našim podnikatelům prodražuje. Vnímají je pak jako přehnaně byrokratické. Zanedbatelné taky není zklamání našich zemědělců, kteří čelí konkurenci sousedů. Konkurenční výhodu ovšem neurčuje kvalita potravin, které vyrábí, ale štědrost státních dotačních programů, ze kterých mohou čerpat.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF