facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Pět otázek ke konci týdne

18 Leden 2013 Tisk PDF

1. Speciální zákon, který by upravoval problematiku lobbingu v České
republice, nevznikne. Problematiku chce vláda řešit jiným způsobem. Není
to škoda?

Se vším se dá pracovat. Musíme najít shodu s většinou ve sněmovně. Osobně jsem i dříve doporučovala, abychom šli cestou úpravy jednotlivých zákonů, které by zprůhlednily tvorbu legislativy. Právě to je totiž smyslem celé
regulace lobbingu. Nový zákon o lobbingu jsem si představovala jako soubor
novel již existujících zákonů. Líbila by se mi cesta úpravy zákona o jednacím řádu, zákona o střetu zájmů a realizace projektu e-legislativa, která má výrazným způsobem přispět k zpřehlednění legislativního procesu. Proč to všechno potřebujeme? Chceme se dozvědět, kdo je autorem kterého pozměňovacího návrhu. To je někdy při jednání na výborech problém. Chceme se také dozvědět včas, co za zákon se tvoří a jaký je jeho směr. Chceme do diskuze o zákonech zapojit veřejnost včas.

2. V minulém rozhovoru jste zmínila, že budete volit Karla Schwarzenberga.
Platí to i pro druhé kolo? Proč si myslíte, že Karel Schwarzenberg je ten
pravý?

Ano, určitě. Líbí se mi, že se Karel Schwarzenberg zaměřuje na svou pozitivní kampaň a neztrácí čas pošpiňováním svých konkurentů. Přesně takový pozitivní přístup od pana prezidenta čekám. Chci, aby prezident uklidňoval konflikty ve společnosti.

3. Myslíte si, že odvolání vlády kvůli amnestii je správným řešením?

Ne. Hlavním podpůrcem amnestie je pan prezident. Mrzí mne jen, že své pohnutky nepřišel do sněmovny vysvětlit osobně. I když přiznávám to, že pan premiér nemusel amnestii podepsat, kdyby s ní nesouhlasil, nemyslím si, že je to důvod, proč bych měla vyslovit nedůvěru vládě jako celku. Od vlády čekám, že v následujících měsících podpoří zákon o financování politických stran, úspory ve veřejné správě, zákon o úřednících, který se přepracovává, a že bude intenzivně pracovat na protikorupční strategii. Pád vlády by tyto snahy opět odložil. Proto vládu podporuji.

4. Václav Klaus si přeje, aby se prezidentem stal ten, co v ČR strávil
celý život. Souhlasíte s tímto stanoviskem?

Nesouhlasím. Prezidentem by se měl stát ten, kdo má rád Českou republiku, umí ji prezentovat a bude spíš uklidňovat neklid na politické scéně a bude usilovat o navýšení důvěry v politiku. Zkušenost života v jiných zemích nemusí být vůbec na škodu.

5. Které rozvojové zemi se v současné chvíli dostává největší pomoci od
ČR? Jaká je funkce zahraničního výboru v této oblasti?

Nejvíc pomoci od nás dostává současně Afghánistán.  Více najdete ZDE.

Zahraniční výbor sleduje, jak se prostředky v těchto zemích vynakládají. Na rozvojovou pomoc Česká republika přispívá 4,5 miliardy ročně. Zajímavé je, že z toho EU posíláme 3 miliardy Kč, aby je pro tyto účely přerozdělila. Osobně bych chtěla, abychom o našich darech rozhodovali více sami. Zrovna tento týden jsem se účastnila Podvýboru pro styky s krajany, prezentaci České republiky v zahraničí a vnější ekonomické vztahy, kde jsme diskutovali se zástupci neziskového sektoru FORS. Diskutovali jsme s nimi o tom například, jak lépe rozvojovou pomoc prezentovat  u nás doma, jak pomáhat rozvojovým zemím jinak než finančně, jak rozvojová pomoc pomáhá našim firmám a jak jsou naše neziskové organiazce úspěšné při čerpání evropských peněz na rozvojové projekty.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF