facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Poslanci projednají novelu zákona o veřejných zakázkách, má omezit korupci

26 Říjen 2011 Tisk PDF

Praha - Poslanecká sněmovna projedná ve středu novelu zákona o veřejných zakázkách, která zavádí povinnost zveřejňovat všechny smlouvy nad půl milionu korun včetně dodatků. Poslanci projednají také návrhy zákonů v prvním čtení, mezi nimi například ústavní změnu rušící doživotní imunitu zákonodárců.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) tvrdí, že novela zákona o veřejných zakázkách uspoří až 90 miliard korun ročně. "Předloha zásadním způsobem zasahuje do transparentnosti veřejných zakázek," řekl již dříve Jankovský a dodal, že omezuje možnost šití zakázek na míru.

Zákon zavede pravidla, jak má vypadat zadávací dokumentace, jasný popis kvalifikačních požadavků na uchazeče, systém zveřejňování průběhu a výsledků řízení a zavedení pojmu významná zakázka. To by měly být v celorepublikovém měřítku zakázky nad 300 milionů korun, které by procházely větší kontrolou. V původním návrhu v případě krajů a Prahy byl termín významná zakázka pro vše nad 200 milionů korun. U dalších obcí se hranice řídila jejich populací. Pro sídla nad 100 tisíc obyvatel byl termín významná zakázka stanovený nad 100 milionů korun, u obce v rozpětí 25 tisíc až 100 tisíc obyvatel to byla zakázka nad 50 milionů korun, u obcí do 25 tisíc obyvatel šlo o zakázku nad 20 milionů korun. Poslanci hospodářského výboru však přijali pozměňovací návrh poslance Jana Čechlovského (ODS), který stanoví stejný limit pro významnou zakázku pro regiony ve výši 50 milionů korun.

Na pořad středeční schůze se dostane možná i novela zákona, která zavádí pokuty za nelegálně vybírané peníze ve veřejných sbírkách. Předloha zavádí sazebník pokut za 25 různých provinění s maximálními postihy od 50 tisíc do půl milionu korun.

Projednat by mohli poslanci také malou novelu o vojácích z povolání, která počítá se zrušením příspěvku při přestěhování nebo s pružnějším trestáním vojáků za požití alkoholu ve službě.

V prvním čtení budou zákonodárci řešit zřejmě také novelu zákona o pedagogických pracovnících, která přináší změny v získávání odborné kvalifikace. Učitel s aprobací pro druhý stupeň by nově mohl učit i na prvním, odměny za přesčasy učitelů by se měly na všech školách sjednotit.

Na programu mají poslanci také návrh zákona o přechodu některých věcí z majetku České republiky do vlastnictví obcí, k němu však Nečasův kabinet zaujal negativní stanovisko. "Současný zákon o majetku obcí obsahuje některé nejasnosti ve vztahu k pozemkům, které bychom novelizací chtěli upravit," upřesnil jeden z autorů návrhu poslanec Jiří Oliva (TOP 09). Podle něj se to týká převážně zrušených vojenských újezdů.

Na programu mají poslanci v prvním čtení také ústavní novelu, kterou podporuje vedení sněmovny i předsedové všech poslaneckých klubů. Úprava ruší trestněprávní doživotní imunitu poslanců, senátorů i ústavních soudců.

Imunita má podle místopředsedkyně sněmovny Kateřiny Klasnové (VV), která návrh předkládá, garantovat funkčnost obou komor parlamentu a Ústavního soudu, má sloužit pouze k ochraně zákonodárců před politickými procesy, což je danou úpravou zachované.

Dosud to funguje tak, že pokud nevydá sněmovna poslance či senát senátora a nedá souhlas ke stíhání ústavního soudce, je vyšetřování a stíhání dotyčného pro daný čin vyloučené navždy.

Na programu poslanci budou mít zřejmě i návrh svých kolegů Václava Cempírka (TOP 09) a Radima Vysloužila (VV) na možnost zavedení 13procentní slevy na mýtném pro kamiony, které často jezdí po zpoplatněných dálnicích. Návrh má přinést zákonnou možnost, kterou by ministerstvo dopravy mohlo využít a vyhláškou poté zavést konkrétní slevy pro často využívaná vozidla.

Z pera senátorů pak pochází návrh zákona o sociálních službách, který prodlužuje o dva roky proplácení výdajů souvisejících s poskytováním sociálních služeb ministerstvem práce a sociálních věcí. Bez zásahu zákonodárců by skončilo rozdělování peněz z ministerské úrovně jednotlivým příjemcům přes kraje letos. Zatímco dosud jdou žádosti pro jednotlivé projekty přes krajské úřady na MPSV, nově by mělo ministerstvo dát kraji už jen celkovou dotaci, ten by ji pak přerozděloval podle svého uvážení.

Sněmovna projedná také zákon, který počítá s prodloužením šestiměsíční lhůty na popření otcovství. Novela zákona o rodině počítá s tím, že by otec mohl biologické otcovství zpochybnit až do tří let věku dítěte.

Zákon už se v dolní komoře už projednával, obsahoval však také část, která žádala posílení institutu střídavé péče, což se nelíbilo části poslanců a zákon tak neprošel. Předkladatelé nyní tuto spornou část z novely odstranili a předkládají tak jen návrh, který počítá s prodloužením zmiňované lhůty.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF