Jak se tváříte na Zemanovy kroky ohledně jmenování pana Putny profesorem?
Vnímám to tak, že se pan prezident Zeman pokouší předefinovat pravomoci prezidenta. Doposud v naší zemi fungovaly jakési zvyklosti, které jsme automaticky dodržovali. Působí to na mě tak, že pan prezident Zeman nechce dodržovat ty původní zvyklosti a chce dělat vše po svém. Zajímavé je, že nic takového se nikdy nestalo třeba ve Velké Británii, kde klasickou psanou ústavu nemají a dávají právě zvyklostem velkou váhu.
Vaše návštěva Kuvajtu přinesla posun ve zjednodušení víz. Jak to bude probíhat?
Z informací pana ředitele evropského odboru jejich ministerstva zahraničních věcí vyplývá, že zjednodušení již schválila kuvajtská vláda. Jde o to, že naši občané nebudou muset vyřizovat vízum předem v České republice. Budou moci jej vyřídit přímo na letišti v Kuvajtu, pokud budou mít zpáteční letenku a pokud nebudou na černé listině. Pas také bude muset býtplatný minimálně dalších 6 měsíců od příjezdu. Takové zjednodušení platí již pro 35 zemí. Podrobný postup je k dispozic ZDE.
V čem podle Vás spočívá nelibost veřejnosti vůči Ústavu pro studium totalitních režimů?
Veřejnost nevidí výsledky práce tohoto ústavu. Myslí si, že studium totalitních režimů lze udělat levněji v rámci jiné struktury, třeba Akademie věd. Část veřejnosti podle mě ani vůbec tuto instituci před vypuknutím sporů neznala, část ji stále nezná.
Jak si myslíte, že to dopadne na pražské radnici?
Dění na pražské radnici tak dobře nerozumím, abych mohla předvídat, co se na ní bude dít. Spíše mě zajímá hospodaření Olomouckého kraje. Pravda, že Olomoucký kraj hospodaří s mnohem menší částkou než pražská radnice. Olomoucký kraj má rozpočet přibližně 4 miliardy Kč ročně. Rozpočet hlavního města Prahy na rok 2013 činí 44,3 mld Kč.
Který ze států kandidující na vstup do EU má nejvyšší šance uspět jako první?
Chorvatsku se to podaří už 1. července. Mezi další kandidátské země patří Island, Černá Hora, Srbsko, Makedonie, či Turecko. Island, předpokládám, teď postupně utlumí proevropské integrační aktivity. V dubnových parlamentních volbách totiž vyhrály strany, které se řadí mezi odpůrce evropské integrace. Černá Hora? Možná. V přístupových pohovorech je od prosince 2012 uzavřená první kapitola o vědě a výzkumu. Černá Hora je navíc opravdu malinká. Má jen 665 000. Srbsko? Před rokem v březnu Evropská rada potvrdila Srbsko jako kandidátskou zemi, ale od té doby se moc nezměnilo. Turecko? To je nekonečná diskuze. Makedonie? Myslím, že má hromadu práce před sebou. Takže stručně, nejvyšší šance podle mě ze jmenovaných zemí má Černá Hora.