facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Rozhovor pro Nizozemsko-českou obchodní komoru

10 Červen 2013 Tisk PDF

1. Organizací, které poukazují na komplikovaný právní řád a přebujelou byrokracii, existuje v České republice celá řada. Proč jste se rozhodla spolupracovat právě se studentskou iniciativou ZrušmeZákon?

Cítila jsem, že jsme na stejné lodi. Máme stejný cíl, a to snížení byrokratické zátěže a zjednodušení zákonů. Hlavně ale vítám konstruktivní přístup studentů k problémům. Nejen, že problémy vyhledají a pojmenují, ale zároveň přijdou i s řešením. Nebaví mě, když lidé pouze nadávají na politiky. Navíc je mi i sympatické, když se o veřejné dění zajímají mladí lidi. Ty podporuji ráda. Ocenila jsem taky, že se neštítí politiků a chtějí s námi aktivně spolupracovat.


2. V rámci nominačního procesu mohou lidé zasílat své kandidáty na zrušení. Řada návrhů musí být nutně nepoužitelná z důvodu provázanosti českého právního řádu s evropskou legislativou, některé mohou dokonce jít proti podstatným náležitostem demokratického právního státu. Existuje nějaký mechanismus, jak tyto nominace vyřadit?

Ano, existuje. Jednou takovou brzdou pro nereálné návrhy na zrušení jsou sama pravidla, která dávají limity pro jednotlivé nominace. Stejně tak
důležitá byla i spolupráce studentů s odbornou porotou. Myslím, že bez těchto dvou podmínek by tento projekt nezískal takovou podporu ze strany poslanců.

3. Jak se Vám spolupracuje s ostatními poslanci případně se senátory, kteří stejně jako Vy podporují ZrušmeZákon a zastupují jiné politické strany?

Osobně patřím do aktivního jádra poslanců společně s Janem Farským a Janem Hamáčkem. Společně s Janem Hamáčkem jsme požádali Parlamentní institut oanalýzy 4 nejlepších návrhů. Jeden jsme museli vyřadit kvůli konfliktem s evropskou legislativou. Jan Farský nám přislíbil, že dva z těchto návrhů
vyjedná s ministerstvy. Ty zrovna spadají do resortů jeho politické strany. S těmito dvěmi kolegy se mi doposud velmi dobře v rámci této aktivity spolupracovalo.

4. První ročník ZrušmeZákon běžící od září loňského roku byl letos na jaře ukončen. Podařilo se Vám od té doby skutečně nějaký zákon nebo úřad zrušit?

Obeslali jsme ministerstva s dotazy ohledně řady návrhů, které byly nominovány. Příslib zrušení Vlečkového vojenského úřadu máme již od pana
ministra obrany Picka. To je zajisté krok kupředu. Některé návrhy, např. o místních poplatcích, byl již také novelou vyřešen. Podrobně jsme rozepsali výstupy na web ZDE.

5. Probíhají nějaká další jednání o ostatních návrzích?

Ano. Jan Farský jedná o nutnosti potvrzení lékařů pro děti, které jedou natábor a také nutnosti mít s sebou pracovní smlouvu v pracovní době. Osobně
prověřuji možnosti pro zrušení Státního fondu kultury a navíc také pro zrušení Vinařského fondu. Ten sice mezi návrhy nebyl, ale tým Zrušmezákon jej často zmiňoval během své kampaně.

6. Studenti mají v úmyslu ve svém projektu na podzim znovu pokračovat, potřebují proto co nejvíce podnětů od občanů. Kdo by podle Vašeho názoru mohl užitečně přispět se svými návrhy?

Jednoznačně jsou to podnikatelé, různé asociace, ale také občané, kteří přemýšlí nad tím, jak by stát měl fungovat lépe. Nejlepší jsou určitě rady
z praxe. Díky tomu, že mnohdy občané rezignují na to, aby kontaktovali poslance, je tato aktivita opravdu na místě.

7. Kterou oblast legislativy považujete Vy osobně za obtěžující pro občany a pro podnikatelskou sféru?

Osobně se soustředím na odstraňování duplicit a zbytečných úřadů. To mě baví nejvíc. Budeme tak moci snižovat deficity a zadlužení státu. Jinak určitě řada papírování souvisí se zaměstnanci, ale i samotnou výrobou. Taky třeba odstraňování výjimek v zákoně o DPH může být zajímavým prostorem pro rušení paragrafů.

8. Proč si myslíte, že je pro iniciativu přínosná spolupráce s Nizozemsko-českou obchodní komorou a v čem?

Přínos je v tom, že díky komoře se o Zrušmezákon může dozvědět více lidí. Díky tomu může iniciativa posbírat více konkrétních a konstruktivních nápadů.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF