facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Schůze výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj

14 Říjen 2011 Tisk PDF

Dnes od 9 hodin zasedal Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Jako první bod programu jsme hlasovali o pozměňovacím návrhu politické strany Top09 týkajícím se veřejných zakázek. Pozměňovací návrh byl z větší míry přijat. Osobně mám problémy s některými ustanoveními návrhu, které si myslím mohou v praxi způsobit řadu aplikačních potíží a nejasností. Říkám jasné ano rozkrývání majetkových struktur dodavatelů veřejných zakázek. Nicméně návrh koaličního partnera nepovažuji za šťastné řešení. Ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj proto ještě v rámci  2. čtení zákona o veřejných zakázkách předložím možné legislativní řešení transparence majetkových struktur společností získavajících veřejné zakázky.

Dále jsme se zabývali rozšířením pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Protože ve vládním návrhu citelně postrádám možnost NKÚ kontrolovat i soukromé společnosti hospodařícími s veřejnými prostředky prosazuji, aby se pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu vztahovala i na soukromé společnosti, v nichž má stát nebo obce či kraje většinovou majetkovou účast. Protože bude v tomto případě nutno změnit i znění Ústavy, je třeba pro tento návrh hledat podporu napříč celým politickým spektrem. Náš výbor tedy tento bod přerušil. V mezidobí se sejdou zástupci parlamentních stran, aby dojednali konečné znění návrhu. Např. to zda v případě soukromých společností by měl NKÚ pravomoc kontrolovat jejich hospodaření jen po stránce souladu se zákony nebo taktéž z hlediska účelnosti, efektivnosti a hospodárnosti vynaložených prostředků.

Dalším bode programu byla novela zákona o přestupcích v souvislosti s návrhem paní poslankyně Řápkové, který zavádí novou sankci v přestupkovém řízení, a to zákaz pobytu. V tomto případě přijal výbor nakonec negativní usnesení.

Taktéž jsme se zabývali novelou zákona o místních poplatcích, zvyšující sazbu poplatku za provoz systému sběru a odstraňování komunálních odpadů obcí tak, že by se druhá složka sazby poplatku zvedla na 750 Kč. Obce by tedy nově měly možnost vybírat částku za odpad až ve výši 1000 Kč. Tento návrh vychází z reality, kdy je současná výše poplatku 500 Kč, což je zcela nedostačující a obce musejí své hospodaření s odpady dotovat. Taktéž tento bod byl však přerušen.

Jako poslední jsme se bavili o tzv. daňové reformě v souvisloti se zákonem o zřízení jednoho inkasního místa. Z důvodu probíhajících koaličních jednání na toto téma byl i tento bod přerušen.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF