facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Skandál na Státním fondu životního prostředí

15 Prosinec 2010 Tisk PDF

Kauza na Státním fondu životního prostředí odkryla nekalé praktiky financování politických stran v České republice. Do stranických kas proudí černé peníze zneužíváním státních zakázek, které po domluvě a manipulaci získávají pouze spřízněné firmy. Ty pak straně buď přímo darem přispějí na volební kampaň, nebo poskytnou nadstandardní slevu.

Kauzy zpravidla vedou k nápravným krokům. Například v USA po aféře Watergate přijali zákonodárci řadu opatření, které zprůhlednily financování politických kampaní. Ukazuje se, že i u nás je třeba zprůhlednit systém financování politických stran.

Podle zveřejněných rozhovorů se lidé na Státním fondu životního prostředí snažili vyvést do kasy ODS finanční prostředky v hodnotě 500 miliónů korun, které by byly vynaloženy na propagaci strany před volbami. „Kauza na SFŽP jednoznačně volá po zavedení limitů na náklady na volební kampaně. Předražené kampaně vedou k tomu, že si strany shánějí peníze nelegální cestou,“ říká Lenka Andrýsová poslankyně za Věci veřejné. „Kloním se k zavedení stropu nákladů na volební kampaně. Ti, kteří utratí více, by nedostali státní příspěvek na kampaň. Ten ve volbách do Poslanecké sněmovny činí 100 Kč na hlas. ČSSD tak letos získala 115 526 700 Kč,“ dodává.

Ke kontrole politických stran ze strany veřejnosti slouží výroční zprávy. Jsou sice k dispozici veřejnosti, ale to pouze na vyžádání v parlamentní knihovně v Praze. „Aby občané či média mohli kontrolovat hospodaření a příjmy stran, navrhuji uzákonit povinnost zveřejňovat výroční zprávy v době moderníchtechnologií i na internetu,“ říká Lenka Andrýsová, poslankyně za Věci veřejné.

Bod zprůhlednění financování politických stran obsahuje i Ministerstvem vnitra připravená protikorupční strategie. Termín předložení legislativních kroků je stanoven na konec června 2011.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF