facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Ušetříme víc, pokud budeme vědět, za co utrácíme

03 Květen 2013 Tisk PDF

Když jsem si prolistovávala materiál se závěrečným účtem, který shrnuje, jak Ministerstvo zahraničních věcí plnilo během roku svůj rozpočet, záviděla jsem lidem z Nového Města na Moravě. Důvod je prostý. Na rozdíl od našich tabulek s řadou čísel a nejasných abstraktních pojmů se novoměštští dokáží proklikat třeba k tomu, že letos jejich město utratilo 8087 Kč za opravu rozhlasu, nebo že město dalo grant občanskému sdružení Komorní hudba dnes ve výši 35 000 Kč. Občan si taky může snadno zjistit, že se zrovna opravuje veřejné osvětlení a že za to zatím město zaplatilo 119 459 Kč firmě TS služby s.r.o.. Lepší zpřístupnění všech těchto informací stálo pouze necelých 100.000 Kč. To je částka, která rozhodně stojí za skutečně přehledné informace o hospodaření veřejných subjektů. Bohužel já z čísel v dnešní podobě závěrečného účtu Ministerstva zahraničních věcí nevyčtu ani náklady na ambasádu v Paříži, nebo konzulát v Kyjevu. Opravdu, klobouk dolů před rozklikávacím rozpočtem Nového Města ZDE.  V něm by měla hledat inspiraci i státní správa.

 

 

Pozor však na to, že někdy není klikací rozpočet opravdovým klikacím rozpočtem. Rozklikávacím rozpočtem se totiž chlubí taky město Praha, nebo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Postrádají však smysl pro detail, díky čemuž pak kontrola hospodaření stejně neposílí. Od května také funguje projekt Ministerstva financí Monitor  ZDE. Zatím je tento rozklikávací rozpočet v plenkách. Na kompletní provedení a doplnění dat si budeme muset počkat až do konce tohoto roku. Uvidíme, do jaké hloubky rozpitvání nákladů státu ministerstvo půjde. Já takový rozpočet ocením, pokud se proklikám například k ceně tonerů, nebo letenek, které platí Poslanecká sněmovna, nebo pokud z rozpočtu zjistím, kolik stojí nová židle na Úřadu vlády, nebo na jiných ministerstvech.

Strana LIDEM zavedení rozklikávacího rozpočtu dlouhodobě podporuje. I díky Karolíně Peake je tento bod součástí vládní protikorupční strategie.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF