facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Výstaviště Flora si zaslouží péči jako o rodinné stříbro

06 Prosinec 2011 Tisk PDF

Výstaviště Flora jako jeden z pilířů domácího cestovního ruchu. Taková je představa poslankyně VV za Olomoucký kraj Lenky Andrýsové. V souvislosti s jeho rekonstrukcí žádá olomouckou radnici o konkrétní informace, plány i vize.

“Pokud město chce rozvíjet cestovní ruch, mělo by se o Výstaviště Flora starat lépe. Je v zájmu celého Olomouckého kraje, aby vzkvétalo,”uvádí poslankyně VV Lenka Andrýsová v souvislosti s tím, že olomoucká radnice neustále odkládá jeho rekonstrukci.

Slova poslankyně VV za tento region potvrzuje i Tomio Okumura, “Je smutnou záhadou, proč město Olomouc jako majitel i Olomoucký kraj v posledních dvaceti letech dávaly přednost jiným a v podstatě bezvýznamným projektům před pokladem, jaký ve Floře mají,” říká viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Rekonstrukce a dostavba Výstaviště Flora, které je akciovou společností se stoprocentní majetkovou účastí města Olomouc a má za sebou více než padesátiletou tradici, měla začít už letos, ale radnice ji přesunula na příští rok. Zařadila ji sice do trojice investičních priorit města v příštím roce. Jestli to tak zůstane, bude však jisté až před Vánocemi, kdy by radní měli jednat o definitivní podobě rozpočtu města.

“Považuji za nešťastné, že se stále zužuje i samotný rozsah rekonstrukce. Původní návrh počítal s přístavbou zcela nové budovy včetně konferenčních prostor a také s podzemními garážemi. Od tohoto záměru ale radnice nakonec ustoupila. Přitom právě pořádání nejrůznějších konferencí by mohlo být další možností, jak rozšířit využití výstaviště a jak ho zároveň zatraktivnit,”myslí si poslankyně, která si dovede představit, že Výstaviště bude daleko víc než dnes stavět na mezinárodní účasti.

“Jestliže dnes výstava Flora láká obchodníky nejen z Čech, ale i Slovenska a Polska, proč nejít dál a nevystavovat květy z Thajska, Holandska, nebo třeba některých exotických států? Vždyť i pro tyto země to může být zajímavý způsob, jak k sobě lákat turisty. Navíc se tu dají pořádat i jiné akce než jen ryze zahradnické. Tato tendence už tu je. Výstaviště by mohlo být místem pro nejrůznější kulturní pořady a vystoupení umělců zvučných jmen,”uvádí Andrýsová a její názor sdílí i Tomio Okamura. “Flora Olomouc, výstava i samotné výstaviště, mají ohromný a stále promarňovaný potenciál. Pro Olomoucko by mělo být prioritou Floru využít. Lze tady pořádat výstavy a veletrhy na evropské a světové úrovni. Z hlediska domácího i zahraničního turistického ruchu si pro Olomouc neumím nic lepšího představit,”říká viceprezident cestovních agentur.

Poslankyně Andrýsová, která považuje výstaviště za olomoucké rodinné stříbro, se proto obrátila na zdejší radnici a požaduje od ní informace o rekonstrukci, a také vizi jak pozvednout jeho úroveň. “Považuji za důležité znát jasný harmonogram oprav Výstaviště i plán jeho dalšího rozvoje. Zajímá mě, z jakých prostředků bude město čerpat a jaký je plán výběrových řízení na rekonstrukci. Propagace Flory ze strany města je malá, proto mě zajímá i marketingová strategie, abych z pozice zákonodárce za tento region mohla pomoci ke zviditelnění,” říká Lenka Andrýsová.

Podle jejího názoru Flora doplácí i na neexistenci zákona o cestovním ruchu a tedy i návazné koncepce rozvoje cestovního ruchu u nás. V této oblasti se však blýská na lepší časy, neboť vládní návrh zákona z pera Ministerstva pro místní rozvoj pod vedením Kamila Jankovského (VV) už prošel připomínkovým řízením. Díky němu by měla vzniknou organizační struktura cestovního ruchu a stanovil by se způsob financování “Zákon čeká na vypořádání jediné, byť zásadní připomínky ze strany Ministerstva financí, pak by měl jít do legislativního procesu” dodává Lenka Andrýsová.


Vážený pane primátore,

obracím se na Vás s řadou dotazů, které se týkají Výstaviště Flora. Znepokojuje mne, že se jeho rekonstrukce neustále odkládá. Rekonstrukce výstaviště měla začít již v srpnu. Dodnes ovšem nebyla řádně zahájena. Pokud má město zájem na rozvoji cestovního ruchu, mělo by podle mého názoru Floře, akciové společnosti se stoprocentní majetkovou účastí města, věnovat větší pozornost. Neustálé odkládání a zužování rozsahu rekonstrukce cestovnímu ruchu neprospívá.

Osobně necítím, že by město vyvíjelo dostatek energie na propagaci Flory. Podíváme-li se do zahraničí, například na propagaci výstavy impresionistů v Albertině ve Vídni, zjistíme, že snahy Olomouce o zviditelnění Flory jsou zanedbatelné . Můžeme se také podívat do historie Výstaviště Flora, kdy se na ní objevovaly významné osobnosti české scény, jako například Karel Gott, či Václav Neckář.

Flora skýtá mnoho příležitostí. Mezi výhody , na kterých město může stavět, patří dlouholetá tradice. První výstava proběhla 24. srpna 1958. Flora láká zájemce o zahradnictví a patrioty z kraje, obchodníky nejen z Čech, ale i Slovenska a Polska. Výstavy mají pozitivní dopad na ubytovací zařízení, kterých využívají ti, kteří se do Olomouce vydají. Dobrou pověst našeho krajského města lze taktéž stavět na mezinárodní účasti jiných států. To ostatně může opět přivést do Olomouce více turistů. Můžeme u nás vystavovat květy z Thajska, Holandska, Afriky nebo dalších exotických států. Flora může být místem pořádání i jiných akcí, než jen ryze zahradnických. Tento nastupující trend můžeme můžeme pozorovat již nyní. Flora poskytla prostory pro soutěž vína, vánoční trhy, či například výstavy knih.

Proto Vás, pane primátore, jménem občanů, kterým na Floře záleží, žádám o sdělení plánů a vizí města v souvislosti s rekonstrukcí. Konkrétně žádám:

  1. jasný harmonogram a rozsah oprav Výstaviště Flora;
  2. jasný plán rozvoje Flory v následujících letech a vize města ohledně Flory;
  3. prostředky, ze kterých se bude čerpat, plán výběrových řízení;
  4. marketingovou strategii Flory.

S pozdravem,

Lenka Andrýsová


 
Joomla SEO powered by JoomSEF