Zajímá vás, co se děje s vašimi recyklačními poplatky?
|
|
Každý kupující nového elektrospotřebiče zároveň odvádí i skrytou daň - daň, kterou ovšem neodvádí státu, ale kolektivním systémům. Tato nedobrovolná daň se jmenuje recyklační poplatek. A ta by měla být využita na zaplacení ekologicky šetrné likvidace elektrošrotu. Je tomu skutečně tak?
Co by nás spotřebitele mělo zajímat?
- Spotřebitelé platit recyklační poplatek musí. Za to by však měli dostávat protihodnotu. O tom, jak kolektivní systémy recyklují, jak s penězi hospodaří, moc nevíme. Sice občas zaznamenáme kampaň, že třídění je správné, ale co se děje s naší starou ledničkou už sotva zjistíme. V zákoně chybí jakékoliv kontrolní opatření nad tím, jak se s penězi nakládá, či kolik elektroodpadu se recyklovalo. I přestože to nevíme, stále platíme.
- My, spotřebitelé, bychom se měli ptát na to, jestli je vůbec fungování trhu s odpady přes kolektivní systém hospodárné řešení. V současné době kolektivní systémy díky ustanovením zákonů monopolizují trh. Monopoly v tomto případě cenu bohužel vůbec nesnižují. Naopak. Monopolizace přináší neefektivnost do zpracování odpadů.
- Zajímalo by mne také na základě sesbíraných dat, jestli je výše recyklačního poplatku stále aktuální. Nemyslím si totiž, že náklady na recyklaci jsou konstantní.
- Další zajímavá otázka je i perspektiva obcí. Přenastavením systému by i ony mohly ušetřit peníze, které do recyklace a odvozu elektroodpadu musí investovat.
Pokud i Vás zajímají odpovědi na tyto otázky, přijďte na seminář:
PROBLEMATIKA NAKLÁDÁNÍ S ELEKTROODPADY V ČR
pořádaný Výborem pro životní prostředí ve spolupráci s Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
KDY: ve čtvrtek 18. října 2012, ve 14.00 - 17.30 hodin
KDE: budova Poslanecká sněmovny, Sněmovní 4, 118 26 Praha 1, místnost Státní akta Seminářem provede Mgr. Milan Šťovíček, předseda Výboru pro životní prostředí.
PROGRAM ZDE.
|