facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Základní registry se představují

16 Březen 2012 Tisk PDF

Základní registry tvoří jeden ze základních pilířů českého eGovernmentu. Jejich koordinaci má na starosti Ministerstvo vnitra v rámci projektu Smart Administration. Právní zakotvení základních registrů nalezneme v Zákonu č. 111/2009 Sb., o základních registrech a v zákonech k jednotlivým registrům.

Registry jsou celkem čtyři – Registr osob (ROS), Registr obyvatel (ROB), Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (RUIAN) a Registr práv a povinností (RPP). Vzájemnou výměnu údajů mezi jednotlivými agendami zprostředkovává Převodník identifikátorů fyzických osob, ORG.

Převodník ORG je v gesci Úřadu pro ochranu osobních údajů. Už tedy nebude možné díky znalosti rodného čísla získat o obyvatelích informace z každého informačního systému veřejné správy.

Každý registr má několik agend. Agenda je vymezena konkrétním zákonem, který upravuje způsob výkonu konkrétního úseku veřejné správy. Každá agenda má i svůj informační systém.

Zásadním prvkem v systému základních registrů je tzv. referenční údaj. Jedná se o údaj, který bude přebírán ze systému základních registrů a v příslušných agendách se bude využívat jako údaj zaručený, platný a aktuální, bez nutnosti jeho ověření. Úřady budou povinny využívat data ze základních registrů a nikoli je vyžadovat po občanovi. V principu tak bude stačit jedna změna v registru, například při změně jména nebo adresy, která se promítne i v ostatních registrech. Informace v registrech budou uživateli dostupné na vyžádání prostřednictvím kontaktních míst Czech Pointů.

Přínos Základních registrů pro občana

Díky evidenci základních registrů nebude muset občan udávat stále ty samé údaje na jednotlivých úřadech – díky propojenosti bude stačit vyplnit formuláře pouze jednou prostřednictvím jednoho kontaktního místa a případné změny si mezi sebou úřady vymění sami. Každá změna je automaticky zaznamenána ve všech registrech díky průběžné aktualizaci údajů každých 24 hodin (eGovernment 2010). Lidé si tak nebudou muset brát dovolenou na obíhání úřadů a opakovaně vyplňovat různé formuláře, kam uvádějí stále ty stejné údaje. Totožnost občanů bude jednoduše a rychle ověřitelná díky totožnosti platného průkazu. Na OP přitom bude zapotřebí minimální počet údajů, ostatní budou zaznamenány v registrech.

Nový způsob umožňuje uživatelům zařizovat potřebné “papírování” z pohodlí domova, prostřednictvím datových schránek. Datové schránky umožní zasílat dokumenty v elektronické podobě orgánům veřejné moci a také je od nich přijímat. Zákon o datových schránkách zrovnoprávňuje papírovou a elektronickou verzi zasílaného dokumentu.

Více o registrech ZDE.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF