facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Zákon ztíží manipulace kolem veřejných zakázek

04 Listopad 2011 Tisk PDF

Praha, 4. 11. 2011 - Poslanci schválili zákon o veřejných zakázkách. Jde o klíčový nástroj protikorupční strategie, na kterém celý rok pracovalo Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Kamila Jankovského (VV). Díky pozměňovacímu návrhu poslankyně VV Lenky Andrýsové budou vlastnickou strukturu povinně zveřejňovat i subdodavatelé, kteří se na plnění zakázky podíleli více než z 10 %.

Pro vládní Věci veřejné je schválení zákona o veřejných zakázkách velkým úspěchem. Je totiž vlajkovou lodí strany v boji s korupcí. Zabraňuje tomu, aby byly lukrativní zakázky šité na míru předem jasným vítězům. “Přijatou novelu považuji za přísnou úpravu, která zlepší podmínky v oblast veřejného zadávání,” řekl ministr Kamil Jankovský.

V rámci třetího čtení této novely poslanci dnes schválili i pozměňovací návrh poslankyně VV Lenky Andrýsové. “Jeho cílem je dosáhnout vyšší transparentnosti veřejných zakázek a přitom nezpůsobit velké obtíže při jejich realizaci,” uvádí poslankyně s tím, že odhalovat vlastnickou strukturu budou muset subdodavatelé, kteří se na zakázce podílí z více než deseti procent.

U významných zakázek, což jsou u státu zakázky od 300 miliónů korun a u územně samosprávných celků nad 50 miliónů, budou svou vlastnickou strukturu předkládat i subdodavatelé, kteří se na zakázce podílí z více než pěti procent. “Vítěz soutěže o veřejnou zakázku bude muset předložit seznam svých subdodavatelů do šedesáti dní od splnění smlouvy, v případě víceletých veřejných zakázek vždy k 28. únoru. Kromě toho bude v případě akciové společnosti k dispozici i seznam vlastníků akcií s vyšším než 10 % podílem na základním kapitálu. Veřejný zadavatel pak tyto informace musí uveřejnit na svém webu,” upřesňuje Lenka Andrýsová.

Samotní dodavatelé mají podle vládního návrhu novely stejnou zveřejňovací povinnost. Seznam jejich vlastníků s větším než deseti procentním podílem musí být už součástí nabídky, se kterou se soutěže účastní. “To se týká akciových společností, protože v případě společností s ručením omezeným si každý sám může v obchodním rejstříku zjistit společníky, tedy vlastníky společnosti. Proto není třeba po nich tento seznam vyžadovat,” vysvětluje Andrýsová.

Díky pozměňovacímu návrhu Lenky Andrýsové a Hospodářského výboru bude muset veřejný, zadavatel na svém webu zveřejňovat informace o smlouvách za víc než půl miliónu korun, výši skutečně uhrazené ceny za veřejnou zakázku a seznam subdodavatelů.

Přijatý zákon odstraňuje systém neblaze proslulých losovaček. Snižuje limity pro zakázky malého rozsahu. Omezuje nutnost technické a ekonomické kvalifikace, takže se k velkým zakázkám dostanou i menší firmy. K významným zakázkám bude nutné pořizovat oponentní posudek, jakousi státní expertizu. I veřejné zakázky na vodovody a kanalizace se budou řídit podmínkami pro veřejné zadavatele. Stanovuje, že v okamžiku, kdy je v soutěži jen jedna nabídka, bude celý tendr zrušen.

Z pohledu naplňování protikorupční strategie je koalice také blízko k dohodě o zrušení anonymních akcií, a to jejich zaknihováním nebo uložením u banky, která je pod dohledem ČNB. “Jednáme o přemostění zákona o veřejných zakázkách a obchodního zákoníku tak, aby v rámci zadávacího řízení musel účastník dokládat vlastnictví firmy výpisem buď z centrálního depozitáře, nebo od banky, kde jsou akcie uloženy,” zmiňuje vicepremiérka Karolína Peake.

Vládní návrh zákona o veřejných zakázkách podporují i nevládní organizace jako Transparency International, Platforma pro transparentní veřejné zakázky nebo Oživení. “Ty vystavily rezortu Kamila Jankovského za roční práci nad touto normou vynikající vysvědčení,” dodává poslankyně Lenka Andrýsová.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF