facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Zjednodušení kuvajtských víz pro Čechy, více Kuvajťanů v lázních aneb o čem jednal zahraniční výbor v Kuvajtu

27 Květen 2013 Tisk PDF

Proč do Kuvajtu?

O tom, že Zahraniční výbor vyrazí do Kuvajtu, jsme rozhodli po diskuzi s Ministerstvem zahraničních věcí. Jedním z důvodů je, že s ostatními zeměmi tohoto regionu, např. Katarem, máme intenzivnější kontakty. Kuvajt jako země, která má největší zásoby ropy a která má eminentní zájem o procedury v českých lázních, pro Českou republiku představuje zajímavé možnosti nejen pro byznys, ale i pro spolupráci v oblasti školství, výzkumu, zdravotnictví a obrany. Do Kuvajtu jsme vyrazili také pro to, abychom znovuotevřeli zařazení ČR mezi státy, jejichž občanům jsou udělována víza přímo na letišti v Kuvajtu. Což může být jedním z faktorů, který může usnadnit vzájemný obchod a kontakty.


Co se během tří dnů naší pracovní cesty do Kuvajtu podařilo?

Důležitým výstupem naší delegace je příslib kuvajtské strany, že Českou republiku zařadí mezi 27 zemí, jejichž občané si budou moci vyřizovat víza přímo na letišti. To nám oznámil ředitel Odboru evropských států Ministerstva zahraničních věcí, pan Walíd Chobejzí. Zdůraznil, že si velmi cení návštěvy Zahraničního výboru České republiky a že právě i tato návštěva hraje velkou roli v tom, že se Kuvajt rozhodl České republice zjednodušení víz nabídnout. Dále jsme se snažili ještě více prezentovat české lázeňství. Lázně Teplice, nebo Karlovy Vary žádnou reklamu v Kuvajtu nepotřebují. Všichni je znají. Snažili jsme se ale zdůrazňovat, že existují i jiné lázeňské resorty, které by kuvajtské cestovní kanceláře mohly Kuvajťanům nabízet. Kuvajtští partneři zdůraznili, že stejně tak důležité je, abychom se snažili nabízet přímé lety Kuvajt - Praha. Jsou si jistí, že to by velmi pomohlo navýšení zájmu Kuvajťanů o lázeňské pobyty. Chtějí také více spolupracovat v oblasti zdravotnictví a navýšit počet studentů z Kuvajtu v České republice.

Co má Kuvajt a my ne?

Kuvajt má přebytek rozpočtu ve velikosti našeho celého rozpočtu na jeden kalendářní rok. Má totiž ohromné příjmy z ropy. Kuvajt založil investiční agenturu KIA (http://www.kia.gov.kw), která se snaží prostředky vhodně investovat. Zájem mají hlavně o velké projekty. Prostředky alokují taky do různých fondů a bank. Nakupují také podíly v různých společnostech (např. ESSO, Daimler, General Motors, atd). Investují do výstavby infrastruktury ve VelkéBritánii, nebo v Turecku. Během naší návštěvy jsme se sešli i se zástupcem tohoto úřadu.

DSC 0927

Kde vnímám potenciál pro vzájemný obchod?

Osobně mě zaujalo, že v Kuvajtu 1 litr benzinu stojí 0,06 kuvajtských dinárů, 1 litr vody 0,1 dinárů a plechovka nealkoholického piva 5 dinárů. Jeden dinár odpovídá zhruba 70 Kč. V tom cítím potenciál pro vývoz našich nealkoholických verzí alkoholických nápojů. Proto jsem už rozeslala moje závěry a kontakty firmám, které nealko pivo a šampaňské u nás vyrábí.Teď je ideální příležitost dozvědět se o kuvajtském trhu více. V červnu totiž přijede delegace kuvajtských podnikatelů do Prahy. V případě zájmu doporučuji kontaktovat Ministerstvo průmyslu a obchodu viz:  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 22485278.

Kde se dozvíte o Kuvajtu více?

Například na  webu Business info, konkrétně ZDE. Můžete také oslovit Velvyslanectví ČR v Kuvajtu. Velvyslancem je Martin Vávra. E-mail je  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Pan velvyslanec Vávra má skvělé znalosti o fungování trhu. Může Vám například sdělit, na jaké překážky ze začátku můžete narazit a s čím můžete počítat.Oslovit také můžete Velvyslanectví Kuvajtu v ČR. Jeho excelence Ayman Mohammad ALADSANI ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ) je velmi aktivní člověk, který se snaží zintenzivnit vzájemné kontakty. Může Vám pomoci zprostředkovat kontakty na kuvajtskou stranu. Zkusit kontaktovat můžete v případě zájmu o obchod i Kuvajtskou obchodní komoru (Kuwait Chamber of Commerce) na  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 
Joomla SEO powered by JoomSEF