facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Zpráva o návštěvě delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Národní radě Slovenské republiky

01 Prosinec 2010 Tisk PDF

Ve dnech 24. - 26. 11. 2010 navštívila Slovenskou republiku delegace Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny PČR tvořená jeho místopředsedy Davidem Šeichem, Lenkou Andrýsovou, Romem Kostřicou, poslanci Květou Matušovskou a Pavlem Holíkem a tajemnicí výboru Veronikou Cihelkovou. Delegace jednala se Zahraničním výborem NR SR vedeným Františkem Šebejem, s Výborem NR SR pro evropské záležitosti vedeným Ivanem Štefancem, s Výborem NR SR pro obranu a bezpečnost vedeným Martinem Fedorem a s vedením Specializovaného trestního soudu v Pezinku. Dále byla přijata místopředsedou NR SR Milanem Hortem a státním tajemníkem MZV SR Milanem Ježovicou. V průběhu neformální večeře se dne 24. 11. 2010 delegace setkala také s předsedou NR SR Richardem Sulíkem.

Jednání delegace Zahraničního výboru PS PČR ve výborech NR SR se soustředila na několik témat:

Představitelé zákonodárných sborů ČR a SR se shodli na významu a potřebě spolupráce a koordinace jak bilaterální, tak ve formátu V4, zejména pokud se agendy EU týká. Obě strany chtějí zároveň využít synergie formátu V4 a nadcházejícího maďarského a polského předsednictví v radě EU. V tomto kontextu byly předmětem diskuse zejména příprava finančního rámce EU, stálý mechanismus pro řešení krizí a s ním související možné změny základních smluv. Obě strany se navzájem informovaly o svých pozicích k současným projevům finanční krize v eurozóně a postupům jejího řešení.

Místopředseda ZV PS PČR D. Šeich navrhl pravidelná neformální setkávání parlamentních výborů zemí V4 k evropským a průřezovým agendám, jichž by se účastnili i členové jiných než zahraničních výborů. Mechanismus takových schůzek bude rozpracován a organizován pod gescí předsednictví V4.

Česká delegace upozornila na potřebu uplatňovat test subsidiarity.

Spolupráce v oblasti obrany by se podle názoru představitelů parlamentů obou zemí mohla uskutečnit v oblasti společného výcviku a vzdělávání, ochrany vzdušného prostoru a společných nákupů vojenské techniky za předpokladu dodržování pravidel výběrových řízení a transparentnosti. SK projevilo zájem na společných velitelstvích v zahraničních misích a česká strana dala v úvahu i vytvoření stálé vojenské jednotky. Obě delegace si vyměnily informace o zapojení ozbrojených sil svých zemí do zahraničních misí, představitelé slovenského výboru pro obranu a bezpečnost připomenuli, že toto plénum NR SR bude rozhodovat o rozšíření mandátu pro slovenské jednotky v Afghánistánu.

Delegace ZV PS PČR diskutovala se zástupci výboru pro obranu a bezpečnost NR SR také problematiku licencí pro vývoz vojenského materiálu. Předešlá vláda SR přenesla licenční řízení na ministerstvo obrany, což tehdy opoziční, nyní vládní politické strany kritizovaly jako rozšíření prostoru pro možnou korupci. Nyní je schválena změna kompetenčního zákona, která tuto problematiku svěřila opět ministerstvu hospodářství.

V rámci diskuse o slovensko-maďarských vztazích upozornili zástupci ZV PS PČR na dopady předvolební novely slovenského zákona o státním občanství (2010) na některé občany bývalé federace na Slovensku, jimž novela neumožňuje přístup k dvojímu, českému a slovenskému občanství, jak to umožňuje česká státoobčanská úprava. Slovenští poslanci informovali o současném projednávání další novely zákona o státním občanství, navržené SDKÚ-DS, která by dvojí občanství umožnila a zároveň odmítla účinky (extrateritoriálního) maďarského zákona o státním občanství na území Slovenska. Dohoda v rámci vládní koalice předpokládá zřejmě přijetí změny dalších zákonů, navrhované ministerstvem vnitra (KDH), která by neumožnila výkon některých služebních (a pracovních?) poměrů v ozbrojených silách občanům s dvojím občanstvím. (KDH hlasovala pro platnou novelu zákona o státním občanství společně s předešlou vládní koalicí – pozn. ZÚ.) Čeští představitelé upozornili, že ačkoli je takové omezení jistě reakcí na státoobčanskou úpravu HU, mělo by dopad také na řadu občanů bývalé federace. Slovenští poslanci, zejména z SDKÚ-DS, přislíbili, že tuto skutečnost v legislativním procesu uplatní.

V souvislosti s diskusí o smlouvě mezi ČSSR a MLR o zamezení dvojího občanství upozornil předseda zahraničního výboru NR SR na stále platné smlouvy mezi SR a RF na základě smlouvy mezi ČSSR a SSSR o zamezení dvojího občanství, které přináší určité problémy smíšeným slovensko-ruským manželstvím žijícím v zahraničí. ZÚ ČR následně poskytl slovenské straně informace o neplatnosti takových smluv ve vztahu k zemím na teritoriu bývalého SSSR v případě ČR.

Představitelé zákonodárných sborů obou zemí se shodli na východiscích k politice rozšíření EU, SK zejména vyjádřilo zájem na rychlejším přístupovém procesu pro Srbsko. SK vyjádřilo silnou podporu českému úsilí na půdě EU o odstranění vízové nereciprocity s Kanadou. ZV PS PČR poděkoval slovenské straně za podporu české kandidatury na sídlo unijní agentury Galileo a přislíbil podporu podobným snahám SK v budoucnosti. Významným tématem diskusí poslanců obou parlamentů byly otázky energetické bezpečnosti. Slovenští poslanci poděkovali ČR za revers plynu v době krize na počátku roku 2009.

Delegace ZV PS PČR se v Pezinku setkala s předsedou Specializovaného trestního soudu Oldřichem Kozlíkem a jeho místopředsedkyní Zdenou Cabanovou, kteří poslance informovali o právním zakotvení této instituce, procesu a okolnostech jejího vzniku a jejím fungování.

Fotografie z návštěvy naleznete na  odkaze níže:

http://picasaweb.google.com/maria.kroslakova/CZDelegacia?authkey=Gv1sRgCIvhxIq_ms6qQw#slideshow/5547932503544440418

 
Joomla SEO powered by JoomSEF