facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Aleluja! Data poslanecké sněmovny k dispozici

Tisk PDF

IT odbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zpřístupnil (téměř) podle opendefinition.org data o poslancích a hlasování. Přestože je ještě spousta práce před námi, vnímám takový krok značně přelomově: česká státní správa vstupuje do éry otevřených dat.


Připomeňme, v jaké situaci se nacházíme. Česká vláda sice slíbila do jara 2013 otevřít deset velkých a důležitých datasetů, práce na datovém katalogu i jednání se samotnými správci databází postupují ale pomalu a je pravděpodobné, že otevřená data tu v březnu mít nebudeme. Narazit na politiky (v tomto případě političku, Lenku Andrýsovou) a ajťáky (v tomto případě odbor informatiky kanceláře poslanecké sněmovny), kteří na základě drobného podnětu sami data zveřejnili, se prakticky rovná zjevení. Za co se tedy jak paní Andrýsové, tak pánům ze zmíněného odporu sluší poděkovat:

  • Na http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=1300 najdete data o hlasování a jednotlivých poslancích v posledním volebním období.
  • Data jsou ve formátu UNL, na zmíněné adrese je popsán i datový model.
  • Aktualizace probíhá denně.
@saxicek už mezitím stihl postavit pro data rozhraní REST; kód najdete nahttps://github.com/saxicek/opendata-psp-cz. Jakkoli je to skutečně skvělá zpráva, pojďme se zamyslet kam dál.

Po zpřístupnění dat je web poslanecké sněmovny jen jedním z mnoha (možných) využití.

  1. Zpřístupněná data ve skutečnosti nejsou zcela podle opnedefinition.org – chybí jim explicitní otevřená licence. Harmonizace vhodné licence PDDL s čekým právem je jedním z úkolů vlády v rámci Open Government Partnership.
  2. Data o poslancích a hlasování rozhodně nejsou jediná data, která sněmovna má a mohla by je poskytnout. Nejzajímavější jsou patrně metadata o sněmovních tiscích, z nichž bychom mohli vyčíst, jak se jednotlivé zákony rodí. Sněmovní informatici tvrdí, že komplexní data nemají, že to vyžaduje kompletní rekonstrukci celého systému. i tak nám ale přislíbili, že alespoň něco by pustili. Sbíráme tedy podněty, co byste o projednávaných zákonech chtěli vědět. Crowdsourcing probíhá na Google Docs.
  3. Další kroky naznačuje Deklarace parlamentní otevřenosti, přijatá nedávno neziskovkami z celého světa. V češtině je k dispozici nahttp://www.openingparliament.org/declaration.

/Za nedocenitelné úsilí na prosazení otevřenosti parlamentních dat chci poděkovat Michalu Škopovi z KohoVolit.eu./

Příručka o otevřených datek na stránkách OSF.

Napsal Jakub Mráček

 
Joomla SEO powered by JoomSEF