facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Koalice má kompromis u veřejných zakázek

Tisk PDF

ČTK | 1. 11. 2011


Koalice ve sněmovně podpoří vládní návrh zákona o veřejných zakázkách a pozměňovací návrh z dílny ministerstva pro místní rozvoj, který má řešit problém nejasných vlastníků vítězů veřejných tendrů a jejich subdodavatelů. Zrušení anonymních akcií na doručitele ale včlení až do chystaného zákona o obchodních korporacích. Po dnešním jednání koaličních lídrů to ČTK řekli předsedové poslaneckých klubů vládních stran.

Podle TOP 09 nový zákon o veřejných zakázkách přináší pozitivní změny. Nepovede ale prý k tomu, aby firmy a jejich subdodavatelé odhalily celou vlastnickou strukturu. Přísnější pravidla chce strana zavést v novele zákona, kterou do sněmovny předloží v dalších měsících.

"Domluvili jsme se na tom, že teď přijmeme kompromisní návrh paní poslankyně Lenky Andrýsové (VV) s tím, že na tom bude koalice dále pracovat a v nejbližší době naši poslanci podají pozměňovací návrh, který bude odhalovat strukturu všech subdodavatelů, ne jen těch v první linii," řekl ČTK předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

"Máme společný postup. Koaličně jsme podpořili postoj pana ministra (pro místní rozvoj Kamila) Jankovského," komentoval dohodu šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Ve chvíli, kdy budou zrušeny anonymní akcie, bude dosaženo toho, že bude rozkryta celá struktura," řekl předseda VV Radek John. Koalice je podle zástupců vládních stran dohodnuta, že zrušení anonymních akcií bude obsahovat připravovaný zákon o obchodních korporacích. Ten má za sebou ve sněmovně první čtení, povinnost odkrýt při veřejné zakázce majitele akcií ale firmám ukládá až od roku 2015. "Mělo by to platit mnohem dříve, od roku 2013," řekl dnes Gazdík.

Kompromisní návrh poslankyně Andrýsové počítá s tím, že vítězná firma bude muset předložit seznam všech svých subdodavatelů, kterým uhradila více než 10 procent z celkové ceny zakázky. U zakázky nad 300 milionů korun by se to týkalo už subdodavatelů, kteří zajistili více než pět procent zakázky. "Pokud je vítězná firma akciovou společností, je přílohou seznamu i seznam akcionářů, vlastnících akcie v hodnotě více než 10 procent základního kapitálu. Zadavatel, například obec, pak tyto informace musí uveřejnit na svém webu," vysvětlila návrh Andrýsová.

Podle TOP 09 ale taková pravidla nejdou v odhalování subdodavatelů dostatečně do hloubky a dají se poměrně snadno obejít. "Posunuli jsme to o stupeň vlastnictví níže, ale pořád jsme to neposunuli tak, abychom našli finálního vlastníka. Pokud další společnost bude mít jen anonymní vlastníky, tak to už nerozkryjete," řekl ČTK poslanec TOP 09 Jan Farský.

Další mezerou zákona podle něj je to, že odhalování vlastníků podmiňuje množstvím držených akcií, nikoliv podílem na zisku. "To neeliminuje to, aby někdo, kdo má jednu akcii, na ní čerpal 99 procent zisku," řekl. Nová pravidla pro zveřejňování vlastníků u vítězů veřejných tendrů a jejich subdodavatelů podle něj proto slušné uchazeče o zakázky administrativně zatíží, a manipulacím s veřejnými penězi nezabrání.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF