facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Koalice: Tajní zůstanou jen malí subdodavatelé

Tisk PDF

26. 10. 2011


Firmy, které jako subdodavatelé získají jen malou část veřejných zakázek, nebudou muset ani nadále zveřejňovat své majitele. Dohodli se na tom koaliční vyjednavači, kteří se v pondělí večer sešli kvůli návrhu TOP 09, který vyžadoval, aby vítězné firmy veřejných soutěží musely zveřejnit vlastnické poměry i ve firmách subdodavatelů.

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV), který návrh TOP 09 považoval za zbytečný, nakonec přislíbil do středy, kdy bude Sněmovna zákon projednávat ve druhém čtení, vypracovat kompromisní návrh. Ten bude žádat, aby své majetkové poměry odkryly jen subdodavatelské firmy, které získají více než pět procent ze zakázky nad 300 miliónů korun, respektive 10 procent, když půjde o zakázku nižšího rozsahu.

„Je to objem, který znamená dostatečně velký vliv, a je potřeba, aby byl znám,“ řekl Jankovský. Podle něj by návrh TOP 09 přinesl obrovskou administrativní zátěž.

„Kdybychom šli do absolutna a chtěli jsme vědět jakýkoli podíl, nastaly by problémy, jak to dokazovat u firem, kde se mění vlastnická struktura, jako jsou firmy, které se obchodují na burze,“ dodal Jankovský.

Podle poslance TOP 09 a Starostů Stanislava Polčáka budou muset ještě jednat. „Je to nakročení ke kompromisu, ale není to jediný problém. Např. to neřeší všechny úrovně subdodavatelů, protože víme, že se zakázky přeprodávají pětkrát šestkrát,“ řekl Právu Polčák.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že budou respektovat stanovisko ministra.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF