facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Loterijní firmy už nebudou moci rozdělovat miliardy, rozhodli poslanci

Tisk PDF

Josef Kopecký / 20. prosince 2011 O miliardách, které povinně odvádí ze svého zisku hazard, už nebudou rozhodovat samy loterijní firmy, ale o všechny peníze, které musí odvést, se rozdělí obce a stát. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní daňovou reformu v podobě, jak ji upravili senátoři. Nová pravidla pro hazard jsou její součástí.

Pro pravidla zdanění hazardu hlasovali poslanci stran vládní koalice, schválení daňové reformy ale zároveň umožnila opoziční ČSSD tím, že se její poslanci nezúčastnili hlasování. Tím chtěli dát podle předsedy Bohuslava Sobotky najevo distanc od daňové reformy jako celku. Zákon nyní míří k prezidentovi Václavu Klausovi, jehož podpis je nutný, aby začal platit.

"Jsem rád, že zákon prošel v takové podobě, aby o povinných odvodech z hazardu rozhodovala demokraticky zvolená zastupitelstva, ne vlastníci sázkových kanceláří," řekl po hlasování ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Firmy podnikající v hazardním byznysu budou od příštího roku nově platit daň z příjmu právnických osob ve výši 19 procent, stejně jako společnosti podnikající v jiných odvětvích. Kromě toho budou odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami.

Právě o tyto peníze byl v uplynulých měsících velký boj. Sněmovnou původně navzdory vládě prošlo rozdělení této části na tři díly - pro stát, obce a třetinu by dál rozdělovaly loterijní firmy. Hlasovali pro to poslanci napříč stranami (s výjimkou TOP 09). Tvrdě proti tomu ale protestovali starostové obcí a měst a Kalousek se sociálními demokraty v Senátu domluvil významnou změnu. Výtěžek ze všech typů hracích automatů i jiných typů her si rozdělí obce a stát.

Poplatek se bude platit jen za automaty, které jsou v provozu

Za každý hrací automat, který je v provozu, budou jeho majitelé odvádět obcím 55 korun za den. Původně poslanci na místní poplatky za hrací automaty úplně zapomněli a doplnil je tam až Senát.

Bývalý pražský primátor Pavel Bém z ODS i šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta v parlamentní rozpravě upozornili, že to je další "díra" v zákoně, kvůli níž majitelé hracích automatů zaplatí méně peněz. "Kdo to bude kontrolovat, když se nebude platit za povolené hrací přístroje, ale jen za ty, které jsou v provozu, jestliže bude majitel tvrdit, že ho zapíná jen v sobotu? Obce tím přijdou až o miliardu korun," zlobí se Bárta. V parlamentní rozpravě přemítal nad tím, zda je to jen hloupost toho, kdo návrh formuloval, nebo zlý úmysl.

Nakonec ale i on zvedl ruku pro. Kdyby zákon vůbec neprošel, loterijní společnosti by dál samy určovaly, komu pošlou miliardy na obecně prospěšné účely a peníze by se dál mohly ztrácet v neprůhledných nadacích jako dosud.

Daňová reforma má platit od roku 2015, Kalousek navrhne 2014

Pravidla pro zdanění hazardu jsou součástí velké vládní daňové reformy, která ale začne platit až později. Protože prošel návrh Senátu, mělo by to být až od roku 2015, sama vláda ale chce, aby to bylo o rok dříve. Ministr financí Kalousek zopakoval, že příští rok vláda navrhne posunutí její účinnosti.

Daňová reforma mimo jiné zruší superhrubou mzdu, z níž se nyní odvádí 15 procent. Místo toho se bude daň z příjmu znovu platit z hrubé mzdy. Výše daně by měla být 19 procent. Základem daňové reformy je ale zřízení jednotného inkasního místa pro sjednocení odvodů zdravotního a sociálního pojištění.

Někteří poslanci, například nezařazený Michal Doktor, který opustil ODS, upozorňovali na to, že debata o zdanění hazardu zcela zastřela podstatu daňové reformy. Doktor nahlas přemítal o tom, zda to nebyl dokonce záměr.

Vzhledem k tomu, že má daňová reforma (až na pravidla pro hazard) odloženou účinnost, je velmi pravděpodobné, že ji vláda bude chtít ještě dost změnit. Napravit bude chtít minimálně to, že vedle zachování daňového zvýhodnění stravenek, což si "vydupaly" Věci veřejné, prošel nový zaměstnanecký daňový bonus ve výši 3 tisíce korun ročně.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/loterijni-firmy-uz-nebudou-moci-rozdelovat-miliardy-rozhodli-poslanci-1n4-/ekonomika.aspx?c=A111220_104919_ekonomika_kop

 

 
Joomla SEO powered by JoomSEF