facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Skupina poslanců chystá etický kodex pro zákonodárce

Tisk PDF

ČTK|13. ledna 2012


Skupina poslanců začala spolu s úřadem vlády chystat etický kodex pro zákonodárce. Měl by shrnout jejich závazky, které vyplývají z různých zákonů, a případně zavést i další povinnosti. Podle vládní protikorupční strategie by měl být dokument hotov do konce března, řekla dnes ČTK členka týmu Lenka Andrýsová (VV).

"Je to jedno z opatření, které může pomoci ke zvýšení důvěry veřejnosti k poslancům, která je nyní velmi nízká," uvedla poslankyně. Lidé by se podle ní díky kodexu mohli srozumitelnou a přehlednou formou dozvědět o tom, co by zákonodárci měli dodržovat při výkonu mandátu.

Skupina se sešla poprvé tento týden; její členové si vyjasňovali strukturu kodexu a body, které by měl obsahovat. Andrýsová zatím nechtěla upřesnit, co by se v dokumentu mělo nad rámec zákonů objevit, aby se případně jednání nezablokovalo. "Jde o to, aby se na nadstandardních závazcích strany shodly," podotkla.

V kodexu se ale zatím nejspíš neobjeví úprava lobování. Podle Andrýsové by mělo být nejprve vymezeno v zákoně a jednání o něm potrvá delší dobu.

Tým se znovu sejde zhruba v polovině února a jeho členové budou podle poslankyně debatovat o znění konkrétních ustanovení kodexu, o sankcích za jejich nedodržování a také o tom, jakým způsobem se bude dokument schvalovat. Způsoby jsou podle Andrýsové dva; sněmovna by mohla kodex schválit usnesením a platil by pro všechny poslance, druhou možností je, že se poslanci dobrovolně zavážou k jeho dodržování individuálně podpisem.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF