facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Spolehlivá Andrýsová, lajdák Nečas

Tisk PDF

Rozhodnete-li se napsat politikovi, ne vždy se vám dostane odpovědi. Premiér Nečas, šéf sociálních demokratů Sobotka a místopředsedkyně sněmovny Klasnová nechají váš dotaz bez odpovědi. Ministr financí odpoví stěží na každý třetí dotaz, kníže Schwarzenberg reaguje téměř na každý druhý. Poslankyně Andrýsová je spolehlivá stoprocentně. 



Nejspolehlivější, alespoň z hlediska probírání e-mailové pošty, jsou poslanci z TOP 09. Devadesátiprocentní šanci na odpověď mají voliči u šéfa "topáckých" poslanců Petra Gazdíka, Heleny Langšádlové a Petra Ečka. Z tábora modrých ptáků s největší pravděpodobností odepíše David Vodrážka. Z opoziční ČSSD je nejpilnějším odepisovatelem Jeroným Tejc, který reaguje na 80 procent veřejných dotazů. 

Vyplývá to z dat serveru Napistejim.cz, kde mají voliči možnost poslat politikům veřejný vzkaz a potom sledovat, kdy a zda vůbec se jim dostalo odpovědi. 


Spolehlivá Andrýsová, lajdák Nečas 

Nejzodpovědněji k elektronické poště od voličů přistupuje Lenka Andrýsová z Věcí veřejných. Dosud zodpověděla plných sto procent veřejných e-mailů, které za dva měsíce fungování serveru dostala. 

Naopak největší lajdák s ohledem na počet zaslaných dotazů je premiér Petr Nečas. Z 24 e-mailů dosud nezodpověděl ani jediný. A více si voličů nehledí ani jeho podstatně méně vytížení spolustraníci. Všechny veřejné e-maily zaslané přes aplikaci Napistejim.cz dosud zcela ignorovali například Marek Benda nebo Petr Tluchoř. 

"Poslanecký e-mail premiéra má na starosti jeho regionální asistentka. V případě, že dotaz směřuje na vládní agendu, posílá dotaz dál na Úřad vlády," vysvětlil Matyáš Vitík z tiskového oddělení ODS, co se děje s e-maily adresovanými předsedovi vlády. Jak je tedy možné, že dotazy ze serveru Napistejim.cz zůstaly bez odezvy? "E-maily se samozřejmě zodpovídají, odpovědi se jim dostane," ujišťuje neuspokojené pisatele Vitík. 

Úřad vlády je dotazy doslova zavalen. Od ledna jich premiér obdržel na pět tisíc. S pomocí svých svých asistentů odepíše denně na zhruba 40 dotazů. Jestli se pisatelům poštěstí, aby jim odpověděl sám premiér, prý záleží na předmětu dotazu. Vulgární anonymy se však nedočkají reakce ani od Nečasovy asistentky. 

Technická závada? 

O nic lépe si voličů nehledí ani šéf opozičních sociálních demokratů. Bohuslav Sobotka dluží odpověď na všech 17 veřejných dotazů, které mu občané přes server poslali. 

"Nevím o tom, které konkrétní dotazy? Na e-maily odpovídám průběžně, dostávám jich stovky," odvětil na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ. 

Čisté svědomí nemá ani místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová, která dosud nereagovala ani na jeden z 15 emailů. Neslavné skóre má i její kolegyně Karolína Peake – z 31 emailů dosud zodpověděla jen jeden, další dva jsou ještě v čekací lhůtě dvou týdnů. Podle Peake na tom má vinu technická závada: "Vždy, když jsem se snažila poslat odpověď přes ikonu, vrátila se mi jako nedoručitelná." Vicepremiérce od voličů přijde kolem 50 e-mailů týdně, zatím na ně Peake stíhala reagovat osobně. 

E-mail od knížete 

Nejvíce otevřených dotazů dostal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Z 49 z nich reagoval na 22, "míra spolehlivosti" se tedy pohybuje kolem 45 procent. "Pan předseda dostane týdně od voličů kolem pěti šesti e-mailů. Většinou na ně odpovídám já, když však obsahují skutečně dotaz, nějakou otázku, předám je panu Schwarzenbergovi," uvedla jeho asistentka Lucie Weitzová. 

Druhým nejdotazovanějším politikem je předseda Věcí veřejných Radek John. Ze 40 dotazů zodpověděl 10, u dvou je stále v dvoutýdenní "toleranční" lhůtě. Zatím má tedy volič 35procentní šanci, že mu bývalá hvězda TV Nova odepíše. 

Nemalé pozornosti se těší i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Oproti svému šlechtickému šéfovi však vykazuje menší e-mailovou disciplinovanost – necelých 27 procent. 

Nejvíce se od začátku prázdnin ptali lidé na střídavou péči o děti, na důchody a zrušení anonymních akcií na majitele.

 
Joomla SEO powered by JoomSEF