facebookBtn      twitter   LinkedInLogo-black rssBtn snemovnaBtn

Zahraniční výbor sněmovny žádá Kanadu o zrušení víz

Tisk PDF

Mediafax |  12. 1. 2012


Šéf sněmovního zahraničního výboru David Vodrážka (ODS) zaslal Evropské komisi a kanadským institucím dopis, v němž žádá o zrušení víz do Kanady pro české občany. Reagoval na podnět poslankyně Lenky Andrýsové (VV), informoval ve čtvrtek mluvčí Věcí veřejných Pavel Reichard.

Češi jsou v současné době jediní ze střední Evropy, kteří při cestě do Kanady potřebují víza. "Vízová povinnost je nepříjemné omezení obzvláště pro české studenty, turisty a osoby cestující do země javorového listu za obchodními zájmy," uvedla Andrýsová. "Zásadní posun v této otázce je však podmíněn implementací nového zákona o azylu, z 1. července 2010, v jednotlivých provinciích země. Teprve po řádném upevnění nového systému může dojít k odstranění vízové povinnosti pro české občany. Právě z toho důvodu se obracíme v nově sestaveném kanadském parlamentu na kolegy ze zahraničního výboru s dotazy, jakým způsobem můžeme za českou stranu vyřešení vízové problematiky urychlit," uvedla.

Zahraniční výbor v loňském roce odmítl schválit Smlouvu o letecké přepravě uzavřenou mezi Kanadou a členskými státy EU do doby, než v záležitosti kanadských víz dojde k výraznějšímu posunu. "Česká republika plní veškerá kritéria EU pro dodržování lidských práv a není proto důvod k uplatňování vízových opatření," zdůraznila poslankyně. "Evropská unie Kanaďany za víza pro Čechy a porušení reciprocity už několikrát pokárala. Nicméně vyvážená odvetná opatření zatím uplatněna nebyla a ani mezinárodní setkání na toto téma nepřinesla žádné uspokojivé výsledky," dodala.

"Jsem rád, že se podařilo najít shodu všech členů výboru a společně oslovit naše kanadské partnery. Otevřeně jsme sdělili, že nebudeme moci podpořit nejen stávající dohodu o leteckém provozu, ale ani další mezinárodní smlouvy s kanadskou účastí, dokud nedojde k vyřešení této nešťastné situace," dodal Vodrážka.

Autor: Karolina Brožová 
Joomla SEO powered by JoomSEF