PRAHA Pomozte nám najít škodnou mezi zákony. S takovou prosbou oslovila studentská iniciativa Zrušmezákon.cz veřejnost. Ta včera vybrala podle ní ten nejvíce nesmyslný – povinnost, aby budovy byly označené energetickým štítkem.
Iniciativu, kterou dali dohromady studenti vysokých škol různých oborů, podporuje několik poslanců napříč politickým spektrem. Organizátorům přislíbili, že finální pětku zákonů nebo paragrafů pomůžou zrušit.
Ministři schválili novou strategii boje s korupcí na roky 2013 a 2014, která počítá například s novým zákonem o úřednících či zákonem o střetu zájmů. Po středečním jednání vlády to uvedla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
Zajímá vás, co se bude v Olomouckém kraji platit z veřejných prostředků? Nová krajská vláda bude během dalších čtyř let rozhodovat o výdajích kolem sedmnácti miliard korun. Svůj program však zhustila do sedmnácti obecně formulovaných řádků. Myslím, že více papíru byste popsali svými novoročními předsevzetími. Koaliční smlouva by přitom měla obsahovat plán práce kraje na celé čtyři roky.
Pro začátek je pro zájemce o opravy budov připraveno 210 milionů korun, částka se ale může navýšit až o miliardu. Žadatelé se mohou o nízkoúročený úvěr hlásit od pátku. Úvěr lze využít i pro snížení energetické náročnosti domů nebo modernizaci bytových jader.
Největším absentérem ve Sněmovně je Hašek, účastnil se třetiny hlasování
Jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek obhájil nepopulární prvenství v průzkumu projektu Kohovolit.eu, který pravidelně sestavuje žebříček docházky poslanců do Sněmovny. Hašek podle průzkumu chyběl ze všech poslanců při největším počtu důležitých hlasování. Zúčastnil se pouze 32 procent z celkových 566 takových hlasování.
Češi se při cestě do Kanady možná už brzy zase obejdou bez víz. Ottawa nedávno zavedla sérii opatření, která pro vybrané země (včetně Česka) zpřísňují a zrychlují azylový proces. A právě díky tomu by mohla odpadnout vízová povinnost.
Už dvacet let poskytují Česká exportní banka (ČEB) a Exportní garanční a pojiššovací společnost (EGAP) tuzemským exportérům exportní financování a pojištění se státní podporou. Během této doby oba státní nástroje na podporu exportu prokázaly své opodstatnění a byly českými exportéry hojně využívány. Zkušenosti ale ukazují, že v české proexportně orientované ekonomice je potřeba hledat další opatření, která posílí kapacitu bankovního systému v oblasti exportního financování. Jde o to, usnadnit vývozcům přístup ke zdrojům financování exportu, umožnit využívat i dosud nerealizované formy exportního financování a zajistit jim v cílových teritoriích největších obchodních případů potřebné služby.